Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Tomasz Cichocki OFMConv

Pożegnania: o. Tomasz Cichocki OFMConv

Redakcja

W piątek, 4 marca nad ranem w wieku 42 lat, w 22. roku życia zakonnego i 15. roku kapłaństwa swoją ziemską pielgrzymkę zakończył o. Tomasz Cichocki z klasztoru w Harmężach.

Tomasz urodził się 2 czerwca 1979 r. w Legnicy jako syn Władysława i Marii z domu Ostręga. Wraz z rodzicami i młodszym bratem mieszkał najpierw w Taczalinie a następnie w miejscowości Księgienice na terenie parafii św. Jadwigi w Legnickim Polu. Tam również ukończył szkołę podstawową. Swoją edukację kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1998 r. zgłosił się do Zakonu Franciszkanów i został skierowany na roczny postulat w Głogówku na Opolszczyźnie a następnie na nowicjat w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. 24 września 2000 r. złożył pierwszą profesję zakonną, po której kontynuował formację w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Zakonni wychowawcy cenili go za łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, entuzjazm, aktywność i grzeczność. W ramach formacji seminaryjnej, w roku akademickim 2004/2005 odbywał roczną praktykę pastoralną w klasztorze we Lwówku Śląskim. Po powrocie do Krakowa 8 grudnia 2005 r. złożył śluby wieczyste a 2 czerwca 2007 r. został wyświęcony na kapłana.

Przez pierwsze 2 lata po święceniach (2007-2009) o. Tomasz pracował duszpastersko w Sanoku. Następnie został skierowany do klasztoru w Oggersheim w Niemczech, by po kilku miesiącach trafić do Chęcin. Tam oprócz posługi ekonoma i zaopatrzeniowca ośrodka „San Damiano” podejmował również działalność rekolekcyjną 26 sierpnia 2012 r. zwrócił się do władz zakonnych z prośbą o roczny pobyt poza klasztorem, na który otrzymał zgodę. Do klasztoru powrócił jednak dopiero w grudniu 2018 r. Po odbyciu rekolekcji ignacjańskich, został skierowany do klasztoru św. Antoniego w Krakowie, gdzie przebywał do kwietnia 2019 r. Następnie przez kilka miesięcy pracował duszpastersko we Lwówku Śląskim, by we wrześniu 2019 r. trafić do klasztoru w Harmężach. Tutaj obok posługi duszpasterskiej zajmował się również oprowadzaniem grup po wystawie „Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”.

Ojciec Tomasz odszedł od nas nagle. Jego śmierć pogrążyła w bólu i żałobie rodziców i całą rodzinę, wspólnotę klasztoru w Harmężach, wspólnotę prowincjalną, współbraci w kraju i zagranicą oraz tych wszystkich, którzy go znali, szanowali i czuli się z nim związani. Pragniemy prosić najlepszego Ojca, by obdarzył naszego zmarłego Brata życiem wiecznym.

Pogrzeb o. Tomasza Cichockiego na prośbę Jego Rodziny odbędzie się w dwóch miejscach: w Harmężach i Legnicy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 7 marca o godz. 10.30 w kościele w Harmężach wspólnotową Liturgią godzin za Zmarłego, następnie o godz. 11.15 różaniec i o godz. 12,00 Msza święta, po której nastąpi odprowadzenie do karawanu, który przewiezie doczesne szczątki o. Tomasza do Legnicy

Uroczystości pogrzebowe w Legnicy rozpoczną się we wtorek 8 marca o godz. 12.30 modlitwą różańcową. O godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa zaś po niej nastąpi odprowadzenie ciała od bramy cmentarnej do grobowca Franciszkanów. 

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda