Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: s.Romana Maria Kozłowska OSB

Pożegnania: s.Romana Maria Kozłowska OSB

Redakcja

Ksieni Opactwa Benedyktynek w Przemyślu w latach 1979-2005

Opactwo Mniszek Benedyktynek z Przemyśla informuje, że dnia 17 lutego 2024r., w sobotę w wieku 87 lat, w 64 roku profesji monastycznej odeszła do Pana s.Romana Maria Kozłowska OSB.

Pogrzeb odbędzie się 21 lutego o godzinie 12, przed Mszą świętą będzie odmówiony różaniec. Ciało zostanie złożone na cmentarzu głównym w Przemyślu.

S.Romana Maria Kozłowska urodziła się 3 października 1936 r. w Milówce ( diecezja tarnowska). Wstąpiła do Opactwa Mniszek Benedyktynek w Przemyślu w 1958 r., śluby czasowe złożyła 14 lipca 1960 r., a wieczyste 14 lipca w 1963 r.Konsekrację dziewic otrzymała z rąk J.E.ks. bp S.Jakiela w 1964r.W klasztorze pełniła obowiązki furtianki, hospitariuszki, katechetki, podprzeoryszy, radnej. Dekretem Prymasa Polski ks.kardynała S.Wyszyńskiego została mianowana ksienią Opactwa 15 maja 1979 r. Benedykcję ksieni otrzymała z rąk J.E.ks. bp T.Błaszkiewicza 26 sierpnia 1979 r. Wspólnota wybrała s.Romanę Kozłowską na ksienię Opactwa 16 maja 1985 r. Na Kapitule Generalnej w 1986r. została wybrana na pierwszą Asystentkę Ksieni Prezeski, funkcję tę pełniła prze 12 lat.

Za jej kadencji jako ksieni z ofiar z zagranicy powstał dom rekolekcyjny, zostały wyremontowane mury klasztorne wraz z bramami i basztą, uporządkowano cmentarze zakonne, w latach 1989-1992 odbudowano domek n/Sanem. Dzięki wielkim i długim staraniom 12 kwietnia 1991r. uzyskała na własność Opactwo Benedyktynek w Jarosławiu, gdzie wysłała na początek trzy siostry. 26 lipca 1995r.został utworzony przeorat zależny.

S.Romana w czasie urzędu ksieni przyjęła 29 kandydatek z Polski , Czech i Ukrainy , z których pozostało 13. Jej mottem życiowym były słowa z Ewangelii : Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem. Bardzo ceniła sobie Eucharystię, monastyczną Liturgię Godzin, modlitwę za kapłanów. Dziękowała Panu Bogu za powołanie mnisze, prosząc równocześnie o wytrwanie w nim do końca.

Dobry Jezu a nasz Panie daj jej wieczne spoczywanie. M.Ksieni Cecylia Król OSB ze wspólnotą przemyską.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda