Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: s. Wiesława Justyna Rypina NMPN

Pożegnania: s. Wiesława Justyna Rypina NMPN

Redakcja

Przełożona Prowincjalna Prowincji Siedleckiej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN

25 czerwca 2022 roku odeszła do Pana s. Wiesława Justyna Rypina. Przeżyła 53 lata, w ślubach zakonnych 28.

Siostra Wiesława Justyna Rypina przyszła na świat 26 września 1968 r. w Puczycach, województwo mazowieckie w rodzinie Henryka i Stanisławy z d. Mielniczuk. Wraz z Rodzicami i młodszą siostrą mieszkała we wsi Ogrodniki k. Litewnik Starych na pounickich terenach Podlasia. Sakrament chrztu otrzymała 13.10.1968 w parafii Chłopków, natomiast sakrament bierzmowania przyjęła 2.06.1982 roku w parafii Górki, diecezja siedlecka.

Wychowywała się w rodzinie bardzo religijnej, gdzie wartości chrześcijańskie były praktykowane na co dzień. „W domu rodzinnym – jak napisała w swoim życiorysie– kształtowało się moje życie wiary, modlitwy, miłości i szacunku do drugiego człowieka oraz pracy i poświęcenia”.

Gdy kończyła piątą klasę Szkoły Podstawowej zmarł jej tata. Wychowaniem i utrzymaniem Wiesławy i jej młodszej siostry zajęła się mama. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Litewnikach Nowych w 1983 podjęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym w  Łosicach, którą ukończyła w 1987 składając egzamin dojrzałości. „Już wówczas myślałam o życiu zakonnym i wiele razy wspominałam o tym w domu, ale nie miałam dość odwagi, by odejść z domu zostawiając uczącą się jeszcze siostrę i mamę na dziesięciohektarowym gospodarstwie”- tak napisała w swoim życiorysie. Po ukończeniu Liceum podjęła pracę w szkole i studia na kierunku matematyki w Siedlcach.

Do Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN zgłosiła się 9 miesięcy po wstąpieniu swojej młodszej siostry Cecylii. 22 sierpnia 1991 roku została przyjęta do postulatu w Łomży, a następnie w latach 1992-1994 odbywała formację w nowicjacie w Mariówce. Pierwsze śluby złożyła 2 lutego 1994 roku, a 15.08.1998 oddała się Chrystusowi na zawsze, składając profesję wieczystą w Mariówce.

Siostrę Wiesławę cechowała wrażliwość na drugiego człowieka. Szczególną uwagę przywiązywała do potrzeb ludzi starszych. W Zgromadzeniu podejmowała różne posługi i zadania. Służyła siostrom jako przełożona w Miastkowie Kościelnym, Wojcieszkowe, Sokołowie Podlaskim. Główne zadanie, jakiemu poświęciła swoje siły i talenty to praca katechetyczna wśród dzieci. Posługiwała jako katechetka w następujących placówkach Zgromadzenia: Miastków Kościelny 21 lat, Wojcieszków 2 lata, Sokołów Podlaski 4 lata.

Jako najstarsza córka w rodzinie zaopiekowała się swoją Mamą, która przez kilkanaście lat przebywała z nią we wspólnocie Zgromadzenia w Miastkowie Kościelnym, a ostatnie dwa lata życia, aż do swojej śmierci, która nastąpiła w 2017 r., w Wojcieszkowie.

W 2018 została mianowana wikarią prowincjalną. Nową posługę łączyła z pracą katechetyczną. 13.07.2021 decyzją przełożonej generalnej i zarządu została mianowana przełożoną prowincjalną prowincji siedleckiej. Z angażowaniem podjęła się zleconego zadania. Troszczyła się o siostry prowincji siedleckiej, o ich potrzeby duchowe i materialne. Nie zrażała się trudnościami, wierzyła, że Bóg jej we wszystkim pomoże. Do swoich obowiązków podchodziła rzetelnie, nie szczędząc przy tym sił i czasu.

28 czerwca br. po przybyciu do sióstr w Łomży, poczuła się źle i trafiła do szpitala, gdzie okazało się, że stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Byłyśmy jednak pełne nadziei, że szybko wróci do zdrowia i do nas. Czas w szpitalu naznaczony był cierpieniem i walką z chorobą. Zdawała sobie sprawę, że ten ciężki stan może zakończyć się śmiercią. Była gotowa do przejścia na drugą stronę życia. Podejmowane działania lecznicze nie przyniosły powrotu do zdrowia. Boże plany okazały się inne, po ludzku zaskakujące i trudne. Dla s. Wiesławy Bóg przygotował dobra, nie ręką ludzką uczynione i zaprosił do udziału w uczcie niebieskiej.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Wiesławy odbyły się w sobotę 27 sierpnia 2022 r. o godz. 12.00 w parafii św. Stanisława BM w Siedlcach. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Kazimierz Gurda-ordynariusz siedlecki. Liturgię pogrzebową koncelebrowali księża biskupi diecezji drohiczyńskiej: Ks. bp Piotr Sawczuk- ordynariusz, Ks. bp Antoni Dydycz OFM Cap.-biskup senior i wielu kapłanów z diecezji siedleckiej i łomżyńskiej.

W ostatnim pożegnaniu wzięła udział rodzina zmarłej, siostry z prowincji siedleckiej, sandomierskiej i płockiej Zgromadzenia na czele z przełożoną generalną m. Mirosławą Grunt, przedstawicielki Rodziny Honorackiej oraz przedstawicielka Konsulty WPZZZ, a także wierni z parafii Miastków Kościelny i Sokołów Podlaski.

Homilię wygłosił ks. kan. Adam Turemka, były proboszcz z Miastkowa Kościelnego.

Po zakończonej liturgii pogrzebowej ciało Zmarłej śp. S. Wiesławy Justyny Rypiny zostało złożone na cmentarzu przy ul. Janowskiej w Siedlcach, w grobowcu Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Kochana Siostro Wiesławo odpoczywaj w pokoju i wstawiaj się za nami do Boga!

Siostry Służki NMP Niepokalanej

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda