Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Odkrywajmy “świętość kwitnącą w klasztorach”

Odkrywajmy “świętość kwitnącą w klasztorach”

Redakcja

Do modlitwy, dziękczynienia i odkrywania świętości i dobra ukrytego w zakonnych wspólnotach i klasztorach zachęca Prymas Polski abp Wojciech Polak z okazji rozpoczynającego się w pierwszą niedzielę Adwentu Roku Życia Konsekrowanego.

W krótkim filmie opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak przypomina, że rozpoczynający się w najbliższą niedzielę Adwent to czas, w którym po raz kolejny przygotowywać się będziemy na przyjście Pana, w tym roku w sposób szczególny, do czego wzywa nas hasło nowego roku kościelnego “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

“Chcemy wyjść na spotkanie Jezusa jako ludzie, którzy wewnętrznie się na Niego otworzyli, ludzie czystego serca, bo wszak błogosławieni czystego serca – oni Boga oglądać będą. Chcemy wyjść na to spotkanie z przychodzącym Chrystusem razem z naszymi braćmi i siostrami, których w tym roku szczególnie obejmujemy naszą pamięcią i modlitwą” – mówi abp Polak przypominając o rozpoczynającym się wraz z Adwentem Roku Życia Konsekrowanego. Został on ogłoszony przez papieża Franciszka w związku z przypadającą w 2015 roku 50. rocznicą ogłoszenia dekretu Soboru Watykańskiego II “Perfecta caritatis” o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego i ma być czasem stawania w prawdzie, uznania słabości, ale i pokazania ogromu świętości kwitnącej za klasztornymi furtami.

“Ten rok wzywa osoby konsekrowane do osobistego nawrócenia i jeszcze większej wiary w Ewangelię, nas wszystkich zaś zachęca, byśmy odkryli, ile świętości, ile dobra ukrytego jest w zakonnych wspólnotach, domach i klasztorach” – dodaje Prymas podkreślając, że jest on również zachętą do podziękowania Bogu za świętość pielęgnowaną w życiu osób żyjących radami ewangelicznymi.

Prymas Polski podkreśla również, że życie konsekrowane jest dla Kościoła i świata jak miasto położone na górze, które z daleka przyciąga wzrok. Jego wartość – jak uczył nas św. Jan Paweł II i Benedykt XVI i jak przypomina nam teraz Ojciec Święty Franciszek – nie zamyka się tylko w tym, co osoby konsekrowane mogą dla Kościoła uczynić. Wartością jest już sama ich obecność w Kościele, bogactwo charyzmatów, codzienne świadectwo, to że przypominają nieustannie każdej i każdemu z nas o tym szczególnym darze, jakim jest życie w pełni poświęcone Bogu.

Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji gnieźnieńskiej zainauguruje Msza św. sprawowana w niedzielę 30 listopada o godzinie 15.00 w katedrze gnieźnieńskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak. W sobotę 29 listopada o godzinie 17.00 w bazylice odprawione zostaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego Nieszpory na rozpoczęcie Adwentu.

W archidiecezji gnieźnieńskiej swoje domy i klasztory ma 20 zgromadzeń zakonnych. Mieszka w nich, modli się i pracuje łącznie blisko 200 sióstr zakonnych i około 40 księży i braci zakonnych. Najliczniejszą grupę wśród żeńskich wspólnot stanowią elżbietanki i siostry służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W archidiecezji gnieźnieńskiej obecne są również: szarytki, pallotynki, dominikanki, sercanki, urszulanki, siostry Opatrzności Bożej, siostry Sacre Coeur, siostry Służebnice Prawdy Bożej Katechetki Rodzin, siostry Wynagrodzicielki Najświętszego Oblicza i od niedawna siostry franciszkanki, które posługują w rezydencji Prymasów Polski. W Gnieźnie swój klasztor mają także karmelitanki bose, dla których trwający rok jest wyjątkowy także z okazji jubileuszu 500-lecia urodzin św. Teresy z Avila.

Męskich wspólnot zakonnych jest w archidiecezji gnieźnieńskiej zdecydowanie mniej. W Gnieźnie posługują Bracia Serca Jezusowego, franciszkanie konwentualni i michalici, w Kawnicach i w Lądzie n. Wartą salezjanie, w Wągrowcu i Biechowie paulini, w Pakości franciszkanie, w Mogilnie zaś kapucyni. Rok Życia Konsekrowanego jest sposobnością, by dostrzec i docenić cichą pracę wszystkich tych wspólnot, jest również szczególną motywacją do modlitwy za osoby konsekrowane i o nowe powołania.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda