Ojciec Święty do trynitarzy: jesteście powołani by wspierać tych, którym odbiera się radość Ewangelii

Wszyscy jesteśmy powołani, by doświadczać radości ze spotkania z Jezusem. Przezwyciężymy wtedy nasz egoizm, wyjdziemy z własnej wygody i dotrzemy na wszystkie peryferie, które potrzebują światła Ewangelii. Przypomina o tym Papież w liście do przełożonego generalnego trynitarzy.

Wystosował go z okazji obchodów przypadającego właśnie dzisiaj 800-lecia śmierci ich założyciela św. Jana de Matha (zm. 17 grudnia 1213 r.) i 400-lecia śmierci reformatora tego zakonu, św. Jana Chrzciciela od Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (zm. 14 lutego 1613 r.).

Zakon Przenajświętszej Trójcy powstał przed ośmiu wiekami, po upadku wypraw krzyżowych, celem wykupu chrześcijańskich jeńców z rąk muzułmanów. Trynitarze opiekowali się tymi, których wiara była zagrożona. Zarówno założyciel jak i reformator zakonu – przypomina Papież – poświęcali się tym, którzy najbardziej cierpieli z powodu swej wiary w Ewangelię, bo usiłowano im odebrać radość jej wyznawania. Trynitarze zdają sobie zatem jasno sprawę, że Kościół ma służyć – podkreśla Franciszek.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.