Home Wiadomości Pallotyni: ofiarowanie Ruchowi Szensztackiemu Prasanktuarium

Pallotyni: ofiarowanie Ruchowi Szensztackiemu Prasanktuarium

Redakcja

22 maja 2013 roku, Zarząd Prowincjalny Prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa Księży Pallotynów, w czasie spotkania we Friedbergu podjął decyzję o ofiarowaniu Ruchowi Szensztackiemu Prasanktuarium, z okazji Roku Jubileuszowego 2014.   
Nasza MIĘDZYNARODOWA RODZINA SZENSZTACKA  z wielką radością i wdzięcznością przyjmuje dar Księży Pallotynów.  Bezpośrednio przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego na nowo zostały podjęte rozmowy pomiędzy Ruchem Szensztackim i Księżmi Pallotynami, w celu znalezienia optymalnego rozwiązania odnośnie Prasanktuarium i sytuacji w Dolinie Szensztat.

Wyrażamy naszą wdzięczność Bogu i Naszej Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztat, że tak troskliwie towarzyszyła naszym modlitwom i prośbom w ciągu ostatnich dni i tygodni oraz przyczyniła się do tego, że otworzyły się nowe drzwi i znalazło się dobre rozwiązanie. Wyrażamy naszą WDZIĘCZNOŚĆ RODZINIE PALLOTYŃSKIEJ za dar jedności w DZIELE św. WINCENTEGO PALLOTIEGO.


Komunikat prasowy Księży Pallotynów

Prowincja Najświętszego Serca Pana Jezusa Księży Pallotynów – środa, 22 maja 2013 r., godz. 13.00

Księża Pallotyni przekazują w darze Ruchowi Szensztackiemu słynącą łaskami kaplicę.

Wspólnota Księży Pallotynów przekazuje w darze Ruchowi Szensztackiemu z okazji jego Roku Jubileuszowego 2014 kaplicę pielgrzymkową w Vallendar-Szensztat.

Taką uchwałę podjął Zarząd Prowincjalny, najwyższe gremium decyzyjne Wspólnoty, na swoim posiedzeniu w dniu 22 maja 2013 roku, w domu prowincjalnym we Friedbergu w Bawarii. Oprócz kaplicy do darowizny należy także plac, otaczający kaplicę.

Po szczegółowej dyskusji zgromadzeni na posiedzeniu zaaprobowali wspólną deklarację o darowiźnie ze strony Zarządu Prowincjalnego i Domu Wasserburg.

„Ruch Szensztacki już przed laty prosił o przychylny gest dotyczący miejsca pielgrzymkowego w Szensztacie. Przez tę darowiznę pragniemy powierzyć Ruchowi Szensztackiemu kaplicę maryjną z okazji przypadającego w roku 2014 jubileuszu 100-lecia tego miejsca pielgrzymkowego. Wiążemy z tym nadzieję, że także w przyszłości wiele ludzi będzie mogło doświadczyć bliskości Matki Bożej oraz uzdrawiającej i inspirującej mocy tego miejsca pielgrzymkowego”, to słowa prowincjała Księży Pallotynów, ks. Helmuta Scharlera. Wspomina on także o nucie smutku, bo przecież wielu księży pallotynów przez dziesięciolecia z powodzeniem pracowało przy powstawaniu Ruchu Szensztackiego i w duszpasterstwie związanym z kaplicą pielgrzymkową.

W roku 1901 Księża Pallotyni nabyli od prywatnych właścicieli „Stary Dom” z zamysłem budowy Domu Studiów, który miał się stać kolebką ich obecności w miejscowości Vallendar. Kapliczka, wówczas pomieszczenie gospodarcze na narzędzia ogrodnicze, zostało doprowadzone do porządku i służyło odtąd ponownie jako pomieszczenie sakralne (kaplica domowa). W roku 1914 grupa uczniów, skupiona wokół ojca Józefa Kentenicha, pełniącego w pallotyńskiej wspólnocie funkcję ojca duchownego, poświęciła się tutaj Matce Bożej. Ta data jest dla Ruchu Szensztackiego początkiem działalności apostolskiej (akt założycielski).

W roku 1964 doszło do oddzielenia Ruchu Szensztackiego od Wspólnoty Księży Pallotynów, którzy do tej pory w znacznej mierze wspierali i kształtowali rozwój Dzieła Szensztackiego oraz powstały ruch pielgrzymkowy. Słynąca łaskami kaplica pozostała własnością Księży Pallotynów, którzy nadal otaczali troską duszpasterską to miejsce pielgrzymkowe i koordynowali współpracę wielu wspólnot w tym miejscu.

W roku 2012 – jako pierwszy krok – przekazali oni prawo do używania i zarządzania kapliczką członkom Ruchu Szensztackiego. „Chcieliśmy zdobyć doświadczenie, jak może wyglądać współistnienie obok siebie w tym miejscu. Ostatecznie prowadzimy tutaj, jako Wspólnota Pallotynów, dom formacyjny dla młodzieży – Dom Wasserburg, w Centrum Duchowno-Terapeutycznym i w kościele p.w. św. Wincentego Pallottiego prowadzimy własną działalność duszpasterską, która obejmuje nie tylko tutejszy region. Zdobyliśmy wzajemnie dobre doświadczenie. To skłoniło nas, jako Wspólnotę Księży Pallotynów, aby obecnie ostatecznie przekazać kaplicę”, to słowa rektora Domu Wasserburg księdza Alexandra Diensberga.

Za: www.szensztat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda