Home Wiadomości Pallotyni świętują Oktawę Epifanii

Pallotyni świętują Oktawę Epifanii

Redakcja

„Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2) – te słowa Trzech Mędrców stały się inspiracją do świętowania przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego – Pallotynów Oktawy Epifanii.

Jej inicjator, św. Wincenty Pallotti (1795-1850) zaprosił wszystkich, aby przyszli oddać hołd Bogu, który objawił się w postaci słabego dzieciątka.

Podczas Oktawy w Rzymie od 6 do 13 stycznia odprawiano Msze św., podczas których ukazywano jedność wiary chrześcijańskiej mimo różnorodności obrządków, charyzmatów, duchowości.

Pallotyni w różnych częściach świata w dalszym ciągu celebrują Oktawę Objawienia Pańskiego. W kościele Królowej Apostołów w Rzymie uroczystej Mszy św. na otwarcie oktawy Epifanii w dniu 6 stycznia 2015 roku przewodniczył wicegenerał pallotynów ks. Adam Golec SAC. Podczas homilii przypomniał, że rok 2015 będący rokiem Życia Konsekrowanego jest okazją aby prosić Maryję, dzięki której było możliwe wcielenie Syna Bożego, aby był to rok odnowy życia chrześcijańskiego i apostolskiego świadectwa. „Podobnie jak Mędrcy możemy kierować się światłem, aby pokonać wszystkie przeszkody, które napotykamy w naszym kroczeniu ku Bogu. Odpowiedź gdzie znaleźć Mesjasza znajduje się w Piśmie Świętym, również nasze poszukiwanie Boga i spotkanie z nim musi odbyć się poprzez czytanie, medytowanie, studiowanie Słowa Bożego. Wreszcie poprzez spotkanie z Maryją będącą przenikniętą światłem gwiazdy wiary. Spotkanie z Tą, która urodziła Syna Bożego ukazuje prawdziwą tajemnicę Boga, tajemnicę miłości, która objawia się w twarzy dziecka. Mędrcom oraz każdemu z nas tam gdzie żyjemy i pracujemy. Św. Wincenty Pallotti chciał pokazać każdemu człowiekowi, że w Epifanii Bóg chce dać się poznać każdemu człowiekowi i że na każdego zawsze czeka” – mówił ks. Adam Golec.

Podczas rzymskich obchodów Oktawy Epifanii każdego dnia można doświadczyć piękna narodzenia Syna Bożego przedstawionego w różnych rytach chrześcijańskich. W poszczególnych dniach oktawę będą celebrowali przedstawiciele Kościołów: maronickiego, rytu bizantyjskiego, bizantyjsko-ukraińskiego, syromalabarskiego, antiocheńskiego. Jednym z celebransów będzie sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich abp Ciril Vasil.

Również polscy pallotyni pracujący w Portugalii uroczyście obchodzą oktawę Objawienia Pańskiego. W parafii w Febres w diecezji Coimbra ks. Jan Piotr Stawicki SAC wraz z Zjednoczeniem Apostolstwa Katolickiego, ruchem założonym przez św. Wincentego Pallottiego, zaprosił parafialne grupy do wspólnego przeżywania radosnego uznania Jezusa za Zbawiciela. Przez osiem dni w kościele grupy działające na terenie parafii prezentują swój charyzmat oraz pomagają w radosnym odkryciu, że Jezus narodził się, aby przyjść do każdego człowieka. Zgodnie ze zwyczajem św. Wincentego Pallottiego po każdej Mszy św. wierni z oddają hołd Dzieciątku Jezus poprzez ucałowanie figury złożonej w żłobku.

Polscy pallotyni pracujący w Brazylii od lat uroczyście obchodzą Oktawę Epifanii. Od 2004 roku w Manaus, w stolicy Amazonii, w jej obchody czynnie angażuje się ks. Stanisław Krajewski SAC. Tematem tegorocznych medytacji mieszkańców Manaus jest „Epifania: Manifestacja miłości Boga światu. Przybyliśmy, aby służyć: jesteśmy misjonarzami miłości absolutnej”. W parafii św. Sebastiana w Niteroi w stanie Rio de Janeiro ks. Jarosław Chmielecki SAC oraz wierni gromadzą się, aby uświadomić sobie ważność Objawienia Pańskiego w naszym życiu. W tym roku oktawa Epifanii ma hasło: „Jezus radością, która się odnawia i komunikuje; manifestacja Jezusa w Ewangeliach”.

Uroczyste obchody oktawy Epifanii rozpoczął w 1836 roku w Rzymie św. Wincenty Pallotti. Przez osiem dni w rzymskich kościołach gromadzili się nie tylko wierni, ale i liczni hierarchowie z różnych chrześcijańskich rytów. Dwukrotnie w obchodach Oktawy Objawienia Pańskiego uczestniczył bł. Pius IX. Odradzając tradycję budowy szopki bożonarodzeniowej na placu św. Piotra w Watykanie św. Jan Paweł II skorzystał z figur używanych przez św. Wincentego Pallottiego podczas obchodów Oktawy.

Artur Karbowy SAC, Rzym

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda