Home Wiadomości Papież na równoległe ŚDM w Hawanie: Kuba może być inna

Papież na równoległe ŚDM w Hawanie: Kuba może być inna

Redakcja

Papież Franciszek i pielgrzymi z Kuby - REUTERSW wielu miejscach świata młodzież, która nie mogła pojechać do Krakowa na ŚDM, łączy się duchowo z jego uczestnikami. Około 1,5 tys. młodych Kubańczyków zebrało się w tym celu w Hawanie. Papież skierował do nich przesłanie wideo.

„Ufam, że te dni będą dla was wszystkich specjalną okazją, by krzewić kulturę spotkania, kulturę szacunku, kulturę zrozumienia i wzajemnego przebaczenia. To znaczy «robić raban», to znaczy marzyć. A młodzi mają «robić raban»”.

Równoległe Światowe Dni Młodzieży na Kubie trwają od 28 do 31 lipca i mają taki sam scenariusz, jak spotkanie w Krakowie, z katechezami, Drogą Krzyżową czy przejściem przez Drzwi Święte. Nawiązał do tego Franciszek.

„Kiedy odprawiacie Drogę Krzyżową, pamiętajcie, że nie możemy kochać Boga nie kochając braci, a to dlatego, że Krzyż daje pewność wiernej miłości Boga do nas. Krzyż to miłość tak wielka, że wchodzi w nasz grzech, by go przebaczyć i uleczyć naszą nędzę. Kiedy przechodzicie przez Drzwi Święte, dajcie się zarazić tej miłości, a wtedy nauczycie się patrzeć na innych zawsze z miłosierdziem, z czułością – zwłaszcza na tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy. Będąc przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie, trwajcie przy Nim, bo tylko w Nim znajdziecie siłę, by realizować najpiękniejszy i najbardziej konstruktywny projekt naszego życia. Wiecie, że miłość jest konstruktywna, nie niszczy nawet wroga, ale zawsze buduje. A kiedy biskupi roześlą was jako Świadków Miłosierdzia, pamiętajcie, że najpiękniejszym pragnieniem naszego Nauczyciela jest, byście się niczego nie bali. Chłopcy i dziewczęta, nie bójcie się niczego, bądźcie wolni od więzów tego świata i głoście wszystkim: chorym, starym, smutnym, że Kościół płacze razem z nimi i Jezus może dać im nowe życie, zmartwychwstanie”.
Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych w Hawanie, by byli „nosicielami nadziei”.

„Młodzi Kubańczycy, otwórzcie się na rzeczy wielkie! Nie bójcie się, nie bądźcie zalęknieni. Niech będzie waszym marzeniem to, że z wami świat może być inny, że z wami Kuba może być inna i z dnia na dzień lepsza! Nie poddawajcie się! W tym wysiłku jest ważne, jest konieczne otworzyć serce i umysł na nadzieję, którą daje Jezus. Podajcie sobie ręce. Chłopcy i dziewczęta zebrani w Hawanie, ale z sercem w Krakowie, nie rozdzielajcie się, idźcie razem! Budujcie mosty, zawsze podając ręce”.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda