Home Wiadomości Kolejne dni Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Kolejne dni Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Redakcja

Hasłem piątego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego były słowa „Wiara ostoją w cierpieniu”. Mszę Świętą o godzinie 7:00 sprawował i homilię wygłosił o. Józef Szczecina, misjonarz, redemptorysta z Tuchowa.

W wygłoszonym do zebranych słowie mówił, że nie ma takiej zasady, iż ten, kto wierzy i jest człowiekiem religijnym, unika cierpienia. Po ludzku, życie Maryi było bardzo trudne, pomimo iż bezgranicznie zaufała Bogu – zaznaczył redemptorysta. Kaznodzieja wzywał też do powierzenia swojego cierpienia Jezusowi i zaufania Jego Matce.

Eucharystii o godzinie 9:00 przewodniczył o. Piotr Grześkiewicz, redemptorysta z Tuchowa.  Kazanie natomiast wygłosił o. Andrzej Bałuk, redemptorysta, przełożony domu zakonnego w Łomnicy-Zdroju. Kaznodzieja wskazywał, że wiara Maryi pozwoliła wytrwać Jej w ufności, aż po śmierć Jezusa na krzyżu  i zesłanie Ducha Świętego. Redemptorysta mówił, że wiara człowieka powinna być stale pogłębiana. Zaznaczył też, że bardzo ważne w życiu człowieka jest zaufanie Bogu, zwłaszcza w chwilach trudności i cierpienia.

O godzinie 11:00 odbyła się Msza Święta z udziałem przyjaciół misji zagranicznych, której przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej praz Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii Zagranicznej. W słowie skierowanym do zebranych ks. biskup Lechowicz mówił o niezliczonych rzeszach osób wiernie naśladujących Maryję, wśród których znaleźli się m.in. św. Paweł i św. Augustyn. To oni umieli z odwagą głosić Chrystusa wszystkim ludziom, gdy zrozumieli, że On jest ich głównym sensem życia.

O godzinie 15:00 sprawowana była Eucharystia z udziałem osób chorych i niepełnosprawnych, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Władysław Bobowski z Tarnowa. Przed rozpoczęciem liturgii o. Bogusław Augustowski, proboszcz i kustosz Bazyliki Mniejszej w Tuchowie poinformował, że Telewizja Trwam otrzymała miejsce na cyfrowym multipleksie, na co zebrani na placu sanktuaryjnym wierni odpowiedzieli gromkimi brawami. W homilii ksiądz biskup zachęcał przybyłych pielgrzymów,  aby z wiarą przyjęli i ofiarowali Bogu swoje cierpienie. Zaznaczał także, że ważna jest świadomość wyznawanej wiary w Chrystusa, aby odważnie przeciwstawiać się złu  w świecie.

Mszy Świętej o godzinie 18:30 przewodniczył o. Antoni Karaś, redemptorysta z Tuchowa, a kazanie wygłosił o. Andrzej Bałuk. Na tę liturgię przybyli pracownicy służby zdrowia, Caritas i DPS. Kaznodzieja podkreślał, że cierpienie jest wpisane w los człowieka i trzeba je umieć przyjąć z wiarą i zaufaniu Bogu. Dziękował też wszystkim, którzy z oddaniem pochylają się nad chorymi i cierpiącymi za ich trud, jaki wkładają  w opiekę nad nimi.

Tego dnia wieczorem odbył  się koncert Magdaleny Frączek i zespołu LOVE STORY, podczas którego można było usłyszeć piosenki zarówno z pierwszej płyty zespołu „Talitha kum” jak i najnowszej „Effatha”. Po koncercie odbyło się uwielbienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz spowiedź świętą.  Czuwanie zakończyło się Eucharystią sprawowaną o godz. 23:00 pod przewodnictwem Prowincjała Redemptorystów, o. Janusza Soka.

Na zakończenie Mszy Świętej nastąpił  obrzęd błogosławieństwa soli. Każdy z uczestników czuwania otrzymał  pobłogosławioną sól symbolizującą wezwanie Chrystusa do stawania się solą ziemi. Modlitewne czuwanie młodych zakończyło się indywidualnym błogosławieństwem udzielanym przez kapłanów.


VI dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Szósty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego rozpoczął się odsłonięciem obrazu Matki Bożej o godzinie 6:00 oraz Eucharystią. Przewodniczył jej redemptorysta, o. Ludwik Łabuda. Hasłem dnia były słowa: „Wiara dziecięcym zaufaniem Bogu”.

Mszy świętej o godzinie 7:00 przewodniczył i kazanie wygłosił o. Zbigniew Chaim, redemptorysta z Lubaszowej. Kaznodzieja podkreślał, jak wielką wagę w relacjach międzyludzkich ma szczerość i prawdomówność. Zaznaczył też, że trzeba nam, jako wierzącym z nadzieją i ufnością patrzeć w przyszłość.

Eucharystii, która celebrowana była o godzinie 9:00, przewodniczył ks. prof. Piotr Łabuda, biblista, wykładowca UPJPII w Krakowie i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.  W homilii ksiądz profesor mówił o przykładzie wielkiej wiary Maryi, która podczas zwiastowania z ufnością przyjęła, że stanie się Matką Syna Bożego. Wezwał też przybyłych pielgrzymów, aby z odwagą umieli rozliczyć się z wierności Jezusowi i jeszcze mocniej do niego przylgnęli.

Mszy Świętej z udziałem kolejarzy o godzinie 11:00 przewodniczył  ks. Arkadiusz Markowski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Natomiast słowo Boże do zebranych skierował o. Mariusz Jachym, redemptorysta, misjonarz z Boliwii. Kaznodzieja podkreślał, że wiara jest świadomym aktem rozumu i woli w człowieku uznającym Boga za swojego Pana, od którego zależy jego życie. Podkreślał też potrzebę dziecięcej ufności w życiu chrześcijanina na drodze do zbawienia. Mówił również, że przychodząc do Maryi trzeba stać się osobą młodą duchem.

Mszy Świętej z udziałem dzieci o godzinie 15:00 przewodniczył  o. Paweł Jurkowski, redemptorysta, misjonarz pracujący w Rosji. Kapłan mówił dzieciom o potrzebie słuchania Boga na wzór Matki Bożej. Ona potrafi także słuchać próśb dzieci, młodzieży i dorosłych i przedstawiać je Ojcu Niebieskiemu – zaznaczył.

Po skończonej liturgii odbyło się jeszcze błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem dzieci zebranych na dziedzińcu przed sanktuarium.

O godzinie 18:30 odbyła się Eucharystia z udziałem leśników, pracowników parków krajobrazowych i myśliwych, której głównym celebransem był ks. Jan Ćwik, kapelan myśliwych okręgu tarnowskiego. Kazanie do przybyłych pielgrzymów wygłosił ks. Stanisław Łukasik z Harklowej, kapelan myśliwych i leśników. Wskazywał on na potrzebę świadomego przeżywania wiary i odważnego jej bronienia. Ks. Łukasik mówił o wielkim zaufaniu Bogu, jaki Maryja wyraziła w hymnie „Magnificat”.

O 20:30 w ramach Wieczoru Maryjnego odbył się różaniec na dróżkach.


VII dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Siódmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego rozpoczął się odsłonięciem obrazu Matki Bożej o godzinie 6:00 oraz Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem o. Marka Kluka, redemptorysty z Tuchowa. W homilii mówił on o potrzebie otwarcia się na głos Boży oraz dążenie do świętości, do której każdy z nas jest powołany.

Hasłem tego dnia odpustu były słowa: „Wiara pielęgnowaniem dziedzictwa ojców”.

Mszy świętej o godzinie 7:00 przewodniczył i kazanie wygłosił o. Grzegorz Jaroszewski, redemptorysta z Tuchowa. Kaznodzieja podkreślał, jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa naszych przodków, którzy z miłości za wiarę i Boga często byli więzieni, a nawet ponosili śmierć. Zaznaczył także, że nasza wiara ma być stale pogłębianą relacją z Jezusem Chrystusem.

Eucharystii, która celebrowana była o godzinie 9:00, przewodniczył o. Kazimierz Pelczarski, a słowo Boże wygłosił o. Stanisław Bafia z Krakowa.  W homilii mówił on o tym, że należy nam się „przytulić” do Pana Boga, który jest prawdziwą miłością i prawdą. Przytoczył także za Arystotelesem, że ci którzy sprawują rządy powinni, być uczciwi i mądrzy.

Mszy Świętej o godzinie 11:00, transmitowanej przez RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz z udziałem osób pracujących zagranicą, ludzi pracy i bezrobotnych przewodniczył i kazanie wygłosił ks. inf. Adam Kokoszka z Tarnowa. Kaznodzieja mówił, że w świecie, gdzie panuje tyle nie sprawiedliwości, nadal nie brakuje osób, którzy dążą do wprowadzania ładu  i porządku płynącego od Boga. Zaznaczył również, że wiara człowieka powinna być żywą relacją z Jezusem, który jest naszym Stwórcą i Panem. Przypomniał też, abyśmy nie zapominali się uciekać także do Maryi, która jest wzorem bezgranicznego zaufania Bogu.

Mszy Świętej z udziałem kierowców i motocyklistów o godzinie 15:00 przewodniczył ks. Paweł Skraba, diecezjalny duszpasterz sportowców. Wskazywał on na potrzebę wzrostu w wierze i pielęgnowanie tego, co piękne w wierze i tradycji minionych pokoleń.

O godzinie 18:30 odbyła się Eucharystia, której głównym celebransem był o. Marek Mirus, redemptorysta, duszpasterz z Tuchowa, a kazanie jak o godzinie 7:00 wygłosił o. Grzegorz Jaroszewski, redemptorysta z Tuchowa.

O 20:30 w ramach Wieczoru Maryjnego odbył się koncert dziecięcego zespołu „Pokolenia” z Tuchowa.


Ostatni dzień

Powoli dobiega końca Wielki Odpust Tuchowski, którego tegorocznym hasłem są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg Świętego Łukasza: ” Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Przed cudownym obrazem codziennie modliły się różne pielgrzymki: strażaków, rolników, pszczelarzy czy przedstawicieli samorządu terytorialnego. Przez cały czas trwania uroczystości odpustowych dopisywała dobra pogoda.

W ostatni dzień odpustu do Tuchowa na godzinę 11:00 przybędą  żołnierze AK i osoby represjonowane politycznie.

O 15:00 odbędzie się Msza Święta z udziałem uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Wielki Odpust Tuchowski zakończy się Eucharystią w intencji dobroczyńców klasztoru i Bazyliki Mniejszej w Tuchowie, której przewodniczyć będzie ks. Franciszek Kuczek, dziekan dekanatu tuchowskiego, proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny w Ryglicach. Homilię wygłosi natomiast o. Ryszard Bożek, redemptorysta, przełożony klasztoru w Tuchowie i wykładowca liturgiki.

Do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej, jak co roku przybyły rzesze pielgrzymów. Podczas odpustu odbyły się dwie transmisje radiowe. 4 lipca spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z udziałem ks. bpa Antoniego Długosza z Częstochowy, transmitowało Radio Maryja. Natomiast 7 lipca pielgrzymkę ludzi pracy, pracujących za granicą i bezrobotnych można było usłyszeć za pośrednictwem RDN Małopolska
I RDN Nowy Sącz.

Podczas tegorocznego odpustu do Tuchowa przybyło 4 biskupów: bp. Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp. Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, bp. Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej i bp. Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Obecnych było także dwóch infułatów: ks. inf. Adam Kokoszka i ks. inf. Władysław Kostrzewa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej na Lipowym Wzgórzu.

Za: Br. Jerzy Krywult CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda