Pielgrzymi Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze

23. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę trwa w niedzielę, 13 lipca. Hasłem spotkania są słowa: „Z Janem Pawłem II, z Janem Pawłem Świętym, odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”, a szczególną intencją – dziękczynienie za kanonizację papieża św. Jana Pawła II.

Centralnym punktem uroczystości jest Eucharystia pod przewodnictwem abpa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie.

Obecni są: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; bp Edward Janiak, biskup diec. kaliskiej, bp senior Stanisław Napierała, diec. kaliska; bp Ignacy Dec, biskup diec. świdnickiej; bp Stefan Regmunt, biskup diec. zielonogórsko –gorzowskiej; bp Jan Wątroba, biskup diec. rzeszowskiej; bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diec. łomżyńskiej; bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diec. świdnickiej; bp senior Edward Frankowski, diec. sandomierska; bp senior Ryszard Karpiński, arch. lubelska oraz bp senior Antoni Pacyfik Dydycz, diec. drohiczyńska. Eucharystię koncelebruje także o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Matyja i Telewizji TRWAM.

Zebranych witał w imieniu Jasnej Góry o. Łukasz Buzun, przeor klasztoru jasnogórskiego, nominowany niedawno, 5 lipca, biskupem pomocniczym diec. kaliskiej. „Gromadzimy się już po raz 23. na Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja, i gromadzi nas tutaj Matka Boża w swoim domu, w Kanie Jasnogórskiej. Prowadzi nas też na Szczyt, którym jest Eucharystia, prowadzi nas do Jezusa – mówił biskup nominat o. Łukasz Buzun – Chciałbym w sposób serdeczny przywitać was wszystkich, wszystkich pielgrzymów, którzy tutaj przybyli”.

Homilię wygłosił abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

„Wasza obecność, jako rodziny Radia Maryja na tym świętym miejscu, jest znakiem, że rozumiecie ponadczasową wartość zapisu świętej Ewangelii, że rozumiecie, jak bezcenne w historii naszej Ojczyzny jest to właśnie miejsce, do którego dzisiaj przybywacie, aby na fundamencie wiary, nadziei i miłości, odnawiać oblicze ziemi, tej naszej polskiej ziemi. Bóg wam zapłać jeszcze raz za waszą obecność. Jesteście dzisiaj tutaj, aby się modlić razem; aby upraszać odnowę polskiego Narodu i już – przez modlitwę – tę odnowę duchowo uobecniać – powiedział w homilii abp Zygmunt Zimowski.

„I dlatego właśnie w tej szczególnej wspólnocie, jaką jest Rodzina Radia Maryja, tą uroczystą Eucharystią dziękujemy za dar kanonizacji dwóch Papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu za dar udzielony nam dla naszej duchowej odnowy” – zaznaczył abp Zygmunt Zimowski.

„Kochani bracia i siostry, droga Rodzino Radia Maryja! Wielka jest dzisiaj nasza odpowiedzialność za duchową odnowę polskiego narodu. Ta odpowiedzialność z pewnością przerasta pojedynczego człowieka, każdego z nas, ale nie całą rodzinę, nie całą rodzinę Radia Maryja! Z tym większą pokorą i ufnością każdego dnia w godzinie Apelu Jasnogórskiego setki tysięcy Polaków, w kraju i za granicą zanosi przed Cudowny Obraz Jasnogórskiej Pani modlitwę w intencji umiłowanej naszej Ojczyzny” – mówił kaznodzieja.

„Pod hasłami tolerancji w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu, szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja – kontynuował abp Zimowski – Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencję do spychania ich na margines życia społecznego. Ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz najwyższą świętość. Te formy dyskryminacji budzą niepokój i muszą dawać wiele do myślenia. Sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala. Bo przecież sumienie jest głosem Bożym, który rozbrzmiewa w naszych sercach. Jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka! To nie są moje słowa, to słowa Soboru Watykańskiej II. Chrześcijanin musi bezwzględnie słuchać głosu sumienia. Nie wolno nigdy i z żadnego względu działać wbrew sumieniu, zorientowanemu wolą Bożą. Idąc za przykładem i nauczaniem św. Jana Pawła II, nie upadajmy na duchu, gdy także w naszym osobistym życiu będziemy musieli stanąć jakby twarzą w twarz z jakimkolwiek przejawem nietolerancji czy wręcz prześladowania. Czas próby polskich sumień trwa! Dokonuje się na naszych oczach. Bo czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że przyszły kształt naszego życia społecznego i państwowego zależy nie tyle od bogactwa naszego narodu, ale od stanu sumień jego obywateli. Takie jest człowiek, jakie jest jego sumienie, i takie jest państwo, taki jest naród, jaka jest jego troska o sumienie jego obywateli”.

„Przyjmijcie te słowa dzisiejszej homilii jako wyraz naszej wspólnej troski o losy naszej Ojczyzny, o jedność w naszej Ojczyźnie, ‘ziemi trudnej jedności’” – apelował kaznodzieja.

Ojciec Święty Franciszek podczas modlitwy „Anioł Pański” pozdrowił i pobłogosławił Rodzinę Radia Maryja zgromadzoną na Jasnej Górze. Papież podziękował jednocześnie za modlitwę.
„Łączę się w modlitwie z pasterzami i wiernymi, którzy uczestniczą w Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, w Częstochowie. Dziękuję za wasze modlitwy i z serca wam błogosławię” – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Wszyscy pielgrzymi będący na częstochowskich błoniach, a także łączący się za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam otrzymają błogosławieństwo papieża Franciszka, z którym łączy się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (zobacz więcej: www.radiomaryja.pl)

Po Mszy św. zaplanowano koncert Orkiestry Koncertowej „Victoria” Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie. Pielgrzymka zakończy się o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymka jest transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam (także w internecie).


Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę, 12 lipca. Zainaugurowała ją sobotnia Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Napierały z diec. kaliskiej. W modlitwie uczestniczyli m.in.: o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Matyja i Telewizji TRWAM; bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diec. łomżyńskiej oraz bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy z Sandomierza. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała Górnicza Orkiestra Dęta ‘Bytom’ pod dyrekcją Józefa Słodczyka.

Po Mszy św. wierni wspólnie odmówili Różaniec. Następnie udali się do Kaplicy Matki Bożej na Apel Jasnogórski, którego rozważania poprowadził o. Tadeusz Rydzyk. Pierwszy dzień modlitewnego spotkania zakończyło oratorium pt.: „Jan Paweł II Pielgrzym” w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej ‘Bytom’ wraz z chórem ‘Harmonia’ i chórem ‘Kolejarz’.

Niedzielne modlitwy rozpoczęły Godzinki. Następnie wierni wysłuchali koncertów w wykonaniu: ks. Stefana Ceberka (obejrzyj), ks. Pawła Szerlowskiego (obejrzyj), Macieja Wróblewskiego (obejrzyj) oraz o. Mariusza Małkińskiego, paulina (obejrzyj).

cdn. /w poniedziałek/

Zobacz także:

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.