Home Wiadomości Pielgrzymka osób konsekrowanych do Świętogórskiej Róży Duchowej

Pielgrzymka osób konsekrowanych do Świętogórskiej Róży Duchowej

Redakcja

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego po raz piąty osoby konsekrowane (głównie siostry zakonne) zgromadziły się na regionalnej pielgrzymce w sanktuarium maryjnym Księży Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia.

Do Gostynia przybyły wspólnoty zakonne z Metropolii Gnieźnieńskiej, Poznańskiej i Szczecińsko-Kamieńskiej. Około pięćset osób modliło się u stóp Maryi o umocnienie  na drodze powołania w Roku Wiary.

Modlitewne spotkanie rozpoczął superior filipinów w Gostyniu ks. Marek Dudek który powitał zebranych, a w szczególny sposób bpa Zdzisława Fortuniaka, z Poznania , który od początku istnienia pielgrzymki dba o jej organizację i w niej uczestniczy. Zaraz potem zebrani modlili się słowami tradycyjnych Godzinek.

W konferencji ascetycznej, skierowanej do pielgrzymów o. Wojciech Prus, dominikanin, wychodząc od analizy perykopy ewangelicznej opowiadającej o spuszczeniu przez dach chromego, aby zaznał uzdrowienia ze strony Jezusa, wskazał, iż czerech ludzi którzy przynieśli chorego człowieka może być współcześnie figurą roli osób konsekrowanych w Kościele. Naszym zadaniem jest właśnie „przynoszenie” wszelkiego rodzaju osób potrzebujących, by zaznały miłości Jezusa. Podobamy się Jezusowi w swoim powołaniu, gdy to właśnie czynimy, niekoniecznie świadomie. Często bowiem wypełnianie przez nas podstawowych obowiązków życia zakonnego  daje naszemu Panu radość, z której my sobie nie zdajemy sprawy i o niej nie wiemy.

Drugą ważną  role, jaka spełniają osoby konsekrowane w świecie to zdolność absorbowania pokus złego ducha, tak, by uchronić przed jego atakami innych ludzi, żyjących w świecie. Taka jest – rzec by można – geneza życia zakonnego. W czwartym wieku, gdy ono się  rodziło, pustelnicy udawali się na miejsca odludne i pustynne nie tylko po to, by w spokoju móc się oddać kontemplacji, lecz również i po to, by walcząc z pokusami szatana, koncentrować  jego uwagę i jego siły na sobie, odciągając go od miejsc zamieszkałych przez zwykłych zjadaczy chleba. Wierzono bowiem mocno, iż możliwości szatana są ograniczone i walka duchowa jaka z mim prowadza osoby całkowicie poświęcone Bogu, chroni innych przed zgubnymi skutkami jego podstępnego działania.

Po konferencji duchowej pielgrzymi zakonni mieli czas na adoracje Najświętszego Sakramentu oraz skorzystanie ze spowiedzi. W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa. W homilii nawiązał do tajemnicy Krzyża Chrystusa, dzięki której możemy głębiej zrozumieć misterium własnej śmierci, a także odkryć właściwe znaczenie słowa „sprawiedliwość”. Na zakończenie Mszy Świętej ks.  Z. Starczewski, filipin  i jeden z organizatorów pielgrzymki, wezwał do wspólnej modlitwy za siostry zakonne internowane w okresie komunizmu,  których grób znajduje się na Świętej Górze.

Po długim bloku modlitewnym organizatorzy przewidzieli także czas na posilenie „brata ciało” i na pełne radości spotkanie sióstr i braci z oddalonych od siebie często wspólnot.  Wspólne pielgrzymowanie ubogaciły także świadectwa oraz dłuższa niż zwykle modlitwa liturgiczna Nieszporów, przeżywana według monastycznego wzoru, przywiezionego do Gostynia przez benedyktynów z Lubina. Pielgrzymkę zakończyła refleksja Ks. Bpa Zdzisława Fortuniaka. Red.

Konsekrowani na Świętym Krzyżu

W sobotę 7 września 2013 r., tuż przed rozpoczęciem tygodniowych uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu swoją pielgrzymkę, już po raz ósmy przeżywały Osoby Życia Konsekrowanego. Uczestniczyło w niej ok. 500 osób, które przybyły z różnych stron Polski, by u stóp relikwii Krzyża Świętego na nowo umocnić swoją wiarę i odnowić wieź z Bogiem. Obecni byli także dwaj księża biskupi: ks. bp Henryk Tomasik, pasterz diecezji radomskiej, oraz ks. bp Kazimierz Gurda z Kielc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Spotkanie Osób Konsekrowanych rozpoczęło się o godz. 10.00 powitaniem pątników przez superiora klasztoru na Świętym Krzyżu, o. Zygfryda Wiechy OMI. W swoim słowie skierowanym do zebranych, przełożony wspólnoty świętokrzyskiej powiedział:  „Każdego roku o tej porze to najstarsze polskie sanktuarium gości wyjątkowych pielgrzymów: córki i synów, którzy oddali swe życie Chrystusowi. Dziś ta bazylika wypełniona jest tyloma sercami oddanymi na wyłączną służbę Bogu. Niech ten czas naszej wspólnej modlitwy będzie czasem dziękczynienia wobec Boga za każdą i każdego z nas”.

Kolejnym punktem programu był ciekawy i dość inspirujący w treść referat ks. prof. Henryka Witczyka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nt. „Biblia – medytacja – wiara”. W tym przedpołudniowym bloku zebrani wysłuchali jeszcze dwóch świadectw na temat bł. Zofii Czeskiej – świadka wiary, nauczyciela i wychowawcy oraz o bł. Małgorzacie Szewczyk.

W południe, o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księży Biskupów. W homilii, którą wygłosił ks. bp Henryk Tomasik, padły słowa podziękowania osobom konsekrowanym za ich wierność, trwanie w powołaniu oraz posługę w różnych przestrzeniach ludzkiego życia, m.in. w kościołach, szkołach, domach biskupich, szpitalach, zakładach opieki, czy kuriach. „Tak jak Chrystus Pan wezwał swoich uczniów, apostołów na górze Tabor, by wstali, nie lękali się, tak dziś te same słowa kieruje do nas: nie lękajcie się! Wiemy jak w ostatnim czasie narasta niechęć do Kościoła, do biskupów, do sióstr zakonnych, kapłanów. I choć zdarza się, że i ludzie Kościoła zawodzą, to jednak słyszymy dziś bardzo wyraźnie: nie lękajcie się!” – powiedział do zgromadzonych ks. bp H. Tomasik. W innym miejscu kaznodzieja wskazał na kilka ważnych elementów życia zakonnego, a wśród nich na wymiar życia we wspólnocie, które jest patrzeniem w jednym kierunku oraz na ducha ofiary, którego zatrata w rodzinach zakonnych prowadzi do poważnych problemów. W życzeniach kończących bogatą w treść homilię, Pasterz radomski powiedział do konsekrowanych:  „Jesteście dla dzisiejszego świata pokarmem, dajecie świadectwo o Chrystusie, który jest Chlebem życia. Bądźcie wierni temu świadectwu. Dbajcie o świętość waszego codziennego życia. Jesteście nam potrzebni! Wasze świadectwo życia to znak obecności Boga pośród nas”.

Po spotkaniu przy stole eucharystycznym wszyscy zostali zaproszeni przez Ojców Oblatów, gospodarzy świętokrzyskiego wzgórza, na gorącą strawę, którą była tylko zupa, z racji zachęty przez Ojca Świętego, Franciszka do podjęcia w tym dniu postu, w intencji pokoju w Syrii.

W części popołudniowej, o godz. 14.30 miało miejsce ucałowanie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, adoracja Najświętszego Sakramentu i odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, która zakończyła pielgrzymkę Osób Życia Konsekrowanego na Świętym Krzyżu.

Ks. Mariusz Leszko SAC.

Za: InfoSAC.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda