Pióro Mikołaja z Wilkowiecka dla o. Eustachego Rakoczego

O. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości z odznaczeniem - Piórem Mikołaja z WilkowieckaO. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości otrzymał „Pióro Mikołaja z Wilkowiecka Nr 2”. Jasnogórski paulin został również przyjęty na członka honorowego Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka im. Mikołaja z Wilkowiecka.

Przed Świętem Niepodległości w miejscowości Wilkowiecko, gm. Opatów, dek. Kłobucki, odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Obronie Ojczyzny, którzy oddali życie za Polskę na terenach tej gminy. Podczas uroczystości złożono kwiaty na linii walki 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich, w miejscu, gdzie przed wsią Mokra ułani zestrzelili pierwszy czołg niemiecki. Mszy św. za poległych i zmarłych rodaków przewodniczył ks. prob. Gabriel Kopcik.

W obchodach uczestniczyli m.in. kombatanci i władze samorządowe. W uroczystościach udział wziął także o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, który w ubiegłym roku poświęcił pomnik Mikołaja z Wielkowicka, który znajduje się na placu przykościelnym par. św. Mikołaja.

Po Mszy św. o. Eustachy Rakoczy otrzymał od organizatorów spotkania „Pióro Mikołaja z Wilkowiecka Nr 2” „w uznaniu wielkich zasług za promowanie bogatej historii Wilkowiecka, jego wybitnych mieszkańców zasłużonych dla regionu i kraju oraz za uświetnienie osobistym udziałem uroczystości kultywujących pamięć historyczną w naszej miejscowości”.

Pióro wykonał prof. Marek Mielczarek, autor pomnika Mikołaja z Wilkowiecka. O. Rakoczy został również przyjęty na członka honorowego Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka im. Mikołaja z Wilkowiecka.

W przyszłym roku, jak zapowiedział Jacek Paturej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka, przypadnie 415. rocznica śmierci Mikołaja z Wilkowiecka i z tej okazji mieszkańcy tej miejscowości wybierają się na Jasną Górę.

zobacz również:
– Tygodnik Katolicki Niedziela

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es


Mikołaj z Wilkowiecka OSPPE – inne formy nazwiska: Mikołaj Wilkowiecki, Nicolaus Wilkowiecko, ur. w I poł. XVI w., prawdopodobnie we wsi Wilkowiecko, zm. 15 sierpnia 1601 w Wieluniu. Polski zakonnik, apologeta katolicki, poeta, tłumacz, prowincjał paulinów, autor pism religijnych.

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.