Home Wiadomości Płaszów: Doroczny zjazd sercańskich przełożonych – W sercu misji Kościoła

Płaszów: Doroczny zjazd sercańskich przełożonych – W sercu misji Kościoła

Redakcja

W Domus Mater Księży Sercanów w Krakowie Płaszowie 28 października spotkali się na swym dorocznym zjeździe przełożeni placówek w Polsce. Byli też przełożeni regionalni w Słowacji i na Ukrainie.

Tegoroczne spotkanie koncentrowało się wokół tematu najbliższej XXII Kapituły Prowincjalnej – „Zjednoczeni we wspólnocie życia i misji dla Kościoła”, która odbędzie się w listopadzie. We wspólnej modlitwie polecano dobre owoce Kapituły.

Do tematu Kapituły nawiązał w dwóch konferencjach zaproszony na spotkanie o. prof. Jerzy Wiesław Gogola, karmelita bosy z Krakowa, znany teolog duchowości. Zwrócił on uwagę na zmiany, jakie dokonały się w Kościele co do rozumienia wspólnoty życia zakonnego, misji i zadań przełożonego. Odnosząc się do niektórych punktów dokumentu Vita consecrata, zauważył, iż wspólnota zakonna nie może być sama dla siebie, lecz ma spełniać jakąś misje; ma ewangelizować i być świadectwem wobec świata. „ Mamy we wspólnocie nie tylko się uświęcać, lecz iść głosić Dobrą Nowinę. Mamy być prorokami, czyli świadkami działania Boga pośród ludzi oraz tłumaczyć wolę Bożą” – podkreślił o. Gogola. Natomiast omawiając posługę władzy we wspólnocie, do najważniejszych zadań przełożonego zaliczył m.in. troskę o ducha modlitwy, formacji ciągłej, ożywianie charyzmatu i posiadanych talentów, rozbudzanie odwagi i nadziei w trudnościach. „Zadaniem przełożonego jest także budowanie jedności we wspólnocie, przewodniczenie w rozeznawaniu woli Bożej, nauczanie odpowiedzialności za siebie i wszystkich” – dodał dyrektor Karmelitańskiego Instytutu Duchowości w Krakowie.

„Nasza misja jest wyjątkowa w poszukiwaniu woli Bożej. Potrzebujemy w tym Bożej pomocy, dlatego spotykamy się także przy ołtarzu, by modlić się o dobre rozeznanie” – powiedział prowincjał ks. Artur Sanecki SCJ, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy Domus Mater. Z kolei podczas popołudniowego spotkania z przełożonymi apelował o ciągłe mobilizowanie i towarzyszenie innym w wymiarze duchowym, apostolskim i stylu życia w każdej wspólnocie. Poinformował zebranych o bieżących sprawach w prowincji i poza jej granicami, m.in. o nowych inicjatywach pracy w parafii w Irpinie k. Kijowa. Wspomniał również o zbliżającej się Kapitule Prowincjalnej i Roku Życia Konsekrowanego.

Sytuację ekonomiczną prowincji przedstawił ekonom ks. Marek Romańczyk SCJ, natomiast rektor seminarium Stadnikach ks. Robert Ptak SCJ zapoznał obecnych ze stanem prac remontowych prowadzonych w budynku seminarium. Na koniec odpowiedzialny ze Ośrodek Krzewienia Kultu Serca Jezusa w Lublinie ks. Jerzy Wełna SCJ omówił plany związane z przypadającą w przyszłym roku 250. rocznica ustanowienia święta Najśw. Serca Jezusa. Do wszystkich parafii w kraju pod wezwaniem Serca Jezusa ma być wystosowany list z propozycją przeprowadzenia misji i rekolekcji. Planowane jest także kolejne sympozjum naukowe związane z jubileuszem.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda