Home Wiadomości Płaszów: Spotkanie sercańskich ekonomów

Płaszów: Spotkanie sercańskich ekonomów

Redakcja

9 września w Domus Mater w Krakowie Płaszowie na swym dorocznym zjeździe spotkali się ekonomowie sercańskich placówek w kraju, na Słowacji i na Ukrainie.

Zapoznali się z aktualnymi przepisami dotyczącymi budowy i remontów obiektów budowlanych, wysłuchali konferencji o roli ekonoma we wspólnocie lokalnej. Z ekonomami spotkał się prowincjał ks. Artur Sanecki SCJ.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać najnowsze przepisy prawa budowlanego uwzględniające normy unijne. Omawiający je inż. Jan Marszałek zauważył, iż przepisy te ciągle się zmieniają i trzeba na bieżąco je śledzić prowadząc budowę czy remonty posiadanych obiektów. Zaproszony gość omówił poszczególne etapy w procesie budowlanym oraz oddawania obiektu do użytku. Słuchaczy interesowała m.in. sprawa obowiązku zgłaszania remontu obiektu i roli inspektora nadzoru.

Druga konferencja miała charakter duchowej refleksji nad rolą ekonoma wspólnoty lokalnej w świetle słowa Bożego. – Ekonom to przede wszystkim uczeń Chrystusa, a nie tylko administrator na sposób administracji świeckiej. To posługa wymagająca kierowanie się duchem Ewangelii – podkreślił o. Jacek Waligóra OFM Cap, były ekonom i prowincjał kapucynów. Mówca wskazał na potrzebę roztropności, gospodarności i trzeźwego osądu rzeczy u osób zajmujących się zarządzaniem dobrami domu zakonnego.

– Roztropność to jedna z ważniejszych cech ucznia Chrystusa, także ekonoma, który musi zawsze pamiętać, że nie jest właścicielem dóbr, ale są mu one powierzone dla dobra wspólnoty, prowincji, zgromadzenia – zauważył o. Waligóra. Prelegent omówił także niektóre zagadnienia zawarte w opublikowanym niedawno dokumencie Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w sprawie zarządzania dobrami materialnymi. Z kolei w wygłoszonej podczas Mszy św. homilii przestrzegał przed kierowaniem się w posłudze ekonomskiej logiką tego świata i zeświecczeniem w myśleniu.

Po południu z ekonomami spotkał się prowincjał ks. Artur Sanecki SCJ, który przypomniał o potrzebie budowania we wspólnocie ducha prostoty.

– Naszym stylem życia musimy dawać świadectwo ducha ubóstwa. Ekonom ma być „ambasadorem” ducha prostoty, a Ewangelia, jak mówi nasza reguła, ma stanowić źródło ubogiego stylu życia – podkreślił ks. Sanecki.

Ostatnim punktem zjazdu było wystąpienie ekonoma prowincjalnego ks. Marka Romańczyka SCJ, który przedstawił aktualną sytuację ekonomiczną oraz inwestycyjną prowincji. Zwrócił również uwagę na potrzebę roztropnego korzystania z posiadanych środków.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda