Home Wiadomości Polski zakonnik biskupem na Bermudach

Polski zakonnik biskupem na Bermudach

Redakcja

RVPolski zmartwychwstaniec o. Wiesław Śpiewak został nowym biskupem diecezji Hamilton na Bermudach. Zakonnik, obchodzący właśnie 25-lecie kapłaństwa, do niedawna kierował polską prowincją Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

O decyzji Papieża Franciszka poinformował polskich zmartwychwstańców nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, który wraz z nimi uczcił dziś w Winnicy 175. rocznicę śmierci ich założyciela, sługi Bożego Bogdana Jańskiego.

Jak mówi sam o. Śpiewak, nominacja ta jest o tyle zaskoczeniem, że choć zmartwychwstańcy bywali biskupami na Bermudach, to zwykle byli to członkowie północnoamerykańskiej prowincji zgromadzenia.
„Jest to dla mnie duża niespodzianka i wyzwanie. Trzeba będzie funkcjonować w innej rzeczywistości, w zupełnie innym Kościele, ale pewno musi się udać – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim o. Śpiewak. – Byłem na Bermudach w 2010 r. Bp Robert Kurtz zaprosił mnie, bym tam przeprowadził spotkania dotyczące Roku Kapłańskiego, który wówczas był obchodzony. Miałem więc możliwość bardzo powierzchownego zapoznania się z tamtejszą rzeczywistością. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że katolicy są mniejszością na wyspach. Jest ich tam 9,5 tys. na 65 tys. mieszkańców. Jest tylko pięć parafii, a zatem rzeczywistość niewielka. Trzeba się będzie nauczyć pracować w takiej optyce i logice rzeczy, co nie przeszkadza, ale na pewno będzie troszkę inne niż praca w Polsce czy we Włoszech. Poza tym jest to Kościół bardziej wielokulturowy, choćby ze względu na to, że przebywają tam również ludzie mówiący po portugalsku sprowadzeni z Azorów do uprawy ziemi; dużo jest Filipińczyków. Więc ta różność, wielokulturowość i wielonarodowość będzie na pewno ubogaceniem, ale i wyzwaniem.

Zostałem w tym roku wybrany na trzecią kadencję prowincjalską w moim zgromadzeniu, ale nie przyjąłem tego wyboru dlatego, że chciałem być blisko ludzi. Na 25 lat kapłaństwa tylko pięć lat byłem na parafii w bezpośrednim duszpasterstwie, 20 lat pracowałem w administracji. Mam nadzieję, że ta nominacja pozwoli mi być blisko ludzi”.

52-letni o. Śpiewak zastąpi bp. Roberta Kurtza CR i będzie zarazem pierwszym biskupem z polskiej prowincji zmartwychwstańców. Sakra biskupia o. Śpiewaka odbędzie się 1 października w Hamilton, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki diecezji i tamtejszej katedry.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda