Home Wiadomości Portugalia: Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej w Odivelas

Portugalia: Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej w Odivelas

Redakcja

Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymująca w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu”, przybyła do parafii w Odivelas, gdzie pracują polscy pallotyni.

W poniedziałek 18 marca, kapelan Polonii w patriarchacie Lizbony – ks. Artur Karbowy SAC, udał się wraz z grupą parafian do Fatimy, do siedziby Światowego Apostolatu Fatimskiego, aby przyjąć jasnogórską ikonę. Z Kaplicy Bizantyńskiej w Fatimie Czarna Madonna przybyła do parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus w Odivelas na obrzeżach Lizbony, gdzie została przywitana przez zgromadzonych parafian oraz proboszcza ks. Jana Pietrusa SAC. Po wniesieniu ikony do kościoła, ks. Pietrus przybliżył historię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz ideał pielgrzymki kopi jej ikony „Od Oceanu do Oceanu”.

Jak zaznaczył proboszcz parafii, dla nas wszystkich jest to ogromny przywilej, że jako jedyna parafia w diecezji Lizbońskiej, możemy gościć ten wizerunek, który w 24 krajach był przyjmowany z ogromną radością i wszędzie zanoszono do Jasnogórskiej Pani prośby w intencji obrony życia i rodziny. Słowami bł. Jana Pawła II z encykliki  Evangelium Vitae dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej.

Pielgrzymująca ikona w parafii Odivelas będzie do czwartku. Każdego dnia wierni mogą modlić się indywidualnie przed jej wizerunkiem, a wieczorem modlitwa prowadzona jest przez grupy parafialne. We wtorek, 19 marca, w uroczystość św. Józefa, przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej będzie prowadzona modlitwa za Ojca Świętego Franciszka, oraz za wszystkich ojców – z okazji obchodzonego w Portugalii Dnia Ojca. Po zakończeniu pobytu w Odivelas, jasnogórska ikona uda się do sanktuarium Chrystusa Króla w Almada, a następnie odwiedzi kolejne miasta Portugalii. Główne uroczystości związane z wizytą ikony jasnogórskiej w Sanktuarium Fatimskim, są zaplanowane na Niedzielę Miłosierdzia – 7 kwietnia 2013 r. Natomiast w poniedziałek 8 kwietnia, obchodzonym w tym roku jako Dzień Świętości Życia (Święto Zwiastowania), ikona stanie nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego w Nazare, tym samym kończąc I etap pielgrzymki od Oceanu Spokojnego przez świat w obronie życia.

Peregrynację ikony jasnogórskiej „Od Oceanu do Oceanu” rozpoczęło przyłożenie kopii ikony do oryginału na Jasnej Górze i poświęcenie jej przez abp. Stanisława Nowaka w dniu 28 stycznia 2012 r. Właściwa pielgrzymka rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku. Od tego czasu ikona nieustannie wędruje. Portugalia jest 24 odwiedzanym krajem.
Szacuje się, że Matka Boża Częstochowska podczas tej pielgrzymki spotkała ponad 4 miliony osób. Chociaż peregrynacja wciąż jeszcze trwa, już można obliczyć, że rzeczywista trasa (od Częstochowy) wyniesie ok. 65 tys. km. Tak wielkiej kampanii w obronie życia jeszcze nie było!

Cały czas trwa modlitwa, wygłaszane są wspaniałe kazania, odbywają się spotkania tematyczne i imprezy towarzyszące. Rozdano już ok. 250 tys. ulotek w 15 językach. Wszędzie odnawiany jest „Akt powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia i miłości”.

ks. Artur Karbowy SAC

Za: www.sac.org.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda