Home Wiadomości Pożegnania: br. František Ladislav Meryˊ ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

Pożegnania: br. František Ladislav Meryˊ ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

Redakcja

Odszedł do wieczności František Ladislav Meryˊ najstarszy współbrat ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.

śp. brat Ladislav mając 93 lata zmarł 24 kwietnia br. Urodzony  02.10.1920 r. w Hrubyˊ Šur na Węgrzech. Do Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani wstąpił 10.06. 1936r. w Mariance. Nowicjat rozpoczął w Tullnerbachu (Austria) 01.08.1938r.  Swoją pierwszą profesję złożył 18.12. 1938 r. na ręce samego Ojca Założyciela Ojca Józefa Jana Litomiskiego. Po roku czasu złożył kolejną profesję, podobnie profesję wieczystą w Austrii na ręce Ojca Założyciela.

Przez osiem lat swojego życia był wiernym świadkiem Ojca Założyciela, służąc mu w sposób w jaki najlepiej potrafił.  Od 1940 roku posługiwał w klasztorze w Lomie nad Rimavicou. W tym samym roku, od 14 kwietnia podjął posługę w Levicach. Nie trwała ona zbyt długo, gdyż tego samego roku podzielił los tysięcy zakonników ówczesnej Czechosłowacji przebywając w więzieniu przez 10 lat swojego życia.

Dziewięć razy był przenoszony – służył w: Podolincu, Malackach, Karlikach, Klicavach na Prehrade, od 1980r pracował w Grobie w pobliżu Pezinka, od 2004 r. zamieszkał w klasztorze sanktuaryjnym pocieszycieli w Mariance. Po długiej chorobie w duchu pocieszania, ekspiacji i wynagrodzenia zmarł  w słowackim szpitalu.

Był dla pozostałych współcześnie młodych Pocieszycieli, szczególnie młodych Pocieszycieli Polaków wiernym świadkiem niezłomnego trwania w nieustannej adoracji cierpiącego Jezusa w Getsemani ukrytego w Najświętszym Sakramencie, jak również ukrytego w nim samym w cierpieniu. Bogu niech będą dzięki za całe Jego ciche i święte życie.

Za: Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda