Pożegnania: o. Benignus Józef Wanat OCD, karmelita bosy

Wieczorem 9 kwietnia 2013 r. w szpitalu w Krakowie w wieku 79 lat odszedł do Pana śp. o. Benignus Józef Wanat OCD, karmelita bosy z klasztoru Kraków – Prądnik Biały, długoletni prowincjał polskiej (1984-87, 1990-1993) i pierwszy prowincjał krakowskiej prowincji (1993-1996).

Prof. dr hab., emerytowany pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, historyk sztuki. Ceniony i lubiany przez kapłanów, współbraci zakonnych jak i świeckich. Profesję zakonną w Karmelu złożył w 1952 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. Studiował historię eksternistycznie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filozofię i teologię.

Był wieloletnim magistrem kleryków karmelitańskich w Krakowie i archiwistą prowincji, przeorem w Czernej i Lublinie, poczytnym autorem licznych książek i prac naukowych z historii oraz kultury i duchowości karmelitańskiej. Przyczynił się do renowacji kultu św. Józefa w Krakowie i koronacji przed 25 laty obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa, jak i powrotu polskich karmelitów bosych na ziemie wschodnie, dzisiejszej Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Benignusa Wanata OCD odbędą się w sobotę 13 kwietnia 2013 r. w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym: 11.00 wprowadzenie ciała do kościoła, jutrznia za zmarłego, 11.30 Msza św. pogrzebowa, pochówek na Cmentarzu Białoprądnickim (ul. Piaszczysta).

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

o. Włodzimierz Tochmański OCD

Za: www.karmel.pl.