Home Wiadomości Pożegnania: o. Edward Smalec OMI

Pożegnania: o. Edward Smalec OMI

Redakcja

21 lutego 2013 r. w Katowicach zmarł o. Edward Smalec OMI. Przeżył 92 lata. Urodzony w Tarnowie w 1920 r. Do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów wstąpił w listopadzie 1949 r.

Drogę życia zakonnego rozpoczął od nowicjatu w Markowicach, gdzie po roku złożył pierwsze śluby w 1950 r. Śluby wieczyste złożył w Obrze w 1953 r.

Święcenia kapłańskie z rąk Abp. Walentego Dymka przyjął w 1955 r. Po święceniach został ekonomem klasztoru w Markowicach. W latach 1985-1963 był wikariuszem w parafii w Białogardzie i Łebie. Następnie przez rok był ekonomem w sanktuarium na św. Krzyżu. Od 1964 r. został mianowany kapelanem szpitala w Lublińcu i od 1973 r. duszpasterzem głuchoniemych.

Po sześciu latach pracy z głuchoniemymi został przeniesiony do Bodzanowa, gdzie pracował jako misjonarz ludowy. Od 1980 r. do 1991 r. pracował na św. Krzyżu jako spowiednik i opiekun relikwii w Kaplicy Oleśnickich (z przerwą na prefekturę prenowicjatu w Smolanach). Wieku 71 lat zdecydował się na pracę misjonarską na Ukrainie.

Przez trzy lata o. Edward był proboszczem w Gniewaniu, a kolejnych dwanaście lat duszpasterzem w Czernichowie. Od 2006 r. mieszkał w domu w Katowicach.

Ojciec Edward ceniony był przez wielu za pogodę ducha, chęć słuchania drugiego człowieka i zapał w głoszeniu Ewangelii.

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 23 lutego o godz. 11.00 w Katowicach, ul. Misjonarzy Oblatów 12.

Artykuł o o. Edwardzie w Misyjnych Drogach.

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda