Home Wiadomości Pożegnania: o. Wacław Tomasz Sobieski OFMConv

Pożegnania: o. Wacław Tomasz Sobieski OFMConv

Redakcja

ŚP. Ojciec Wacław Tomasz Sobieski, profes wieczysty i kapłan Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, jubilat w Zakonie, zmarł dnia 4 września 2014 r. w Niepokalanowie, w wieku 84 lat, przeżywszy 64 lata w Zakonie i 56 lat w kapłaństwie.

Urodził się 26 grudnia 1929 r. w miejscowości Budy Mszczonowskie, w ówczesnym województwie skierniewickim, w diecezji łowickiej, w rodzinie rolniczej, jako syn Władysława i Franciszki z domu Szczepańska. Na chrzcie świętym udzielonym w parafii św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie, otrzymał imię Tomasz. Miał czterech braci i dwie siostry. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął naukę w Małym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie. Dnia 30 sierpnia 1949 r. Tomasz Sobieski, który w Zakonie otrzymał imię Wacław, rozpoczął nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach pod kierunkiem o. Augustyna Rosińskiego. Pierwszą profesję zakonną złożył 31 sierpnia 1950 r. na ręce Prowincjała – O. Hadriana Leduchowskiego. Studia seminaryjne z filozofii odbył w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, natomiast studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Krakowie i w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W tym czasie złożył śluby wieczyste w Krakowie 8 grudnia 1956 r. na ręce o. Ireneusza Żołnierczyka, a święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1958 r. w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po święceniach kapłańskich pracował jako duszpasterz i katecheta w następujących placówkach franciszkańskich i diecezjalnych: w Skarżysku-Kamiennej, Wyszogrodzie, Sławnie, Lęborku, Darłowie, Kwidzynie, Pszczewie, Wyszewie, Koszalinie, Smardzewicach, Łowiczu, Łodzi – ul. Krecia, Poznaniu, Warszawie, Łodzi – ul. Tatrzańska, Łodzi-Łagiewnikach i Suwałkach. Z dniem 17 kwietnia 2010 r. został przeniesiony do Niepokalanowa, gdzie przebywał aż do śmierci.

Mimo kłopotów zdrowotnych, na przestrzeni wielu lat swojej pracy duszpasterskiej, chętnie podejmował dorywcze obowiązki wynikające z potrzeb duszpasterskich jak zastępstwa, rekolekcje, pomoc w diecezjalnych parafiach. Posiadał zdolności plastyczne, które w umiejętny sposób wykorzystywał w katechizacji. Miał ogromne poczucie humoru i zdolności ciętego dowcipu.

O. Wacław dożył złotego jubileuszu kapłaństwa, który razem ze Współbraćmi ze swojego kursu świętował w Niepokalanowie 9 września 2007 r.

Wiedząc, że przed Najświętszym Bogiem nikt z ludzi nie jest bez winy, Dobremu i Miłosiernemu Bogu polecamy przez pośrednictwo Niepokalanej Maryi Dziewicy zmarłego o. Wacława, aby go wprowadził do krainy życia wiecznego.

Za: Prowincja Matki Bożej Niepokalanej
Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda