Home Wiadomości Przed kanonizacją dwóch papieży

Przed kanonizacją dwóch papieży

Redakcja

Dyskusją wokół książki „Ale nam się wydarzyło” ojca Macieja Zięby lubelscy dominikanie rozpoczynają cykl debat przed kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II.

„Kanonizacja obu wielkich papieży odbędzie się jednocześnie, więc zależy nam, żeby mówić o nich łącznie. Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, a Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu wprowadzał w życie Kościoła soborowe postanowienia” – mówi o. Tomasz Dostatni, pomysłodawca comiesięcznych spotkań w lubelskim klasztorze.

W pierwszym spotkaniu z cyklu „Przed kanonizacją” – 25 listopada o godz. 18.30 na krużgankach lubelskiego klasztoru – wezmą udział: marianin ks. prof. Andrzej Szostek, reżyser Leszek Mądzik oraz dominikanie: o. Ludwik Wiśniewski i o. Maciej Zięba. Dyskusję wokół problemów poruszonych w książce „Ale nam się wydarzyło. O Papieżu i Polsce, Kościele i świecie” poprowadzi o. Dostatni.

W wydanej w tym roku przez oficynę „W drodze” publikacji o. Zięba opisuje reakcje związane z wyborem Karola Wojtyły na papieża, jego pielgrzymki do ojczyzny oraz analizuje wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na najnowszą historię Polski. Analizuje też obecny stan ducha Polaków oraz wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Kościół w Polsce i na świecie.

Cykl „Przed kanonizacją” kontynuowany będzie w styczniu, lutym, marcu oraz kwietniu. Jedno ze spotkań odbędzie się w ramach „Debaty Dwóch Ambon” i poświęcone będzie podobieństwom i różnicom pontyfikatów Jana XXIII i Jana Pawła II, którzy zostaną wspólnie kanonizowani 27 kwietnia.

Gościem spotkań będzie też była premier i ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka – która pełniła swoją dyplomatyczną służbę za czasów aż trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Organizatorami lubelskich debat „Przed kanonizacją” są: prezydent Lublina, Wydawnictwo „W drodze” oraz dominikańska Fundacja „Ponad Granicami” im. świętego Jacka Odrowąża.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda