Home Wiadomości Przesłanie uczestników Międzynarodowego Kongresu o Ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Przesłanie uczestników Międzynarodowego Kongresu o Ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Redakcja

W Brazylii w Campo Grande, w dniach 12-16 maja br., odbył się Międzynarodowy Kongres o Ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wydarzenie to wpisuje się w nurt przygotowań do jubileuszu 150-lecia przekazania Ikony redemptorystom przez papieża Piusa IX.

Delegatem Prowincji Warszawskiej, a zarazem prelegentem był o. dr Marek Kotyński CSsR.

Niżej publikujemy przesłanie uczestników kongresu.

Rozpoczynamy podróż ku uroczystej celebracji 150. rocznicy przekazania redemptorystom przez papieża Piusa IX ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prowincja Campo Grande, wspólnie z subkonferencją Unii Redemptorystów Brazylii i Konferencją Ameryki Łacińskiej i Karaibów podjęła inicjatywę organizacji Międzynarodowego Kongresu na temat tej ikony maryjnej, tak szeroko znanej i czczonej na całym świecie.

Koordynacją Kongresu zajmował się prowincjał Campo Grande, o. Jaoquim Parron i współbracia redemptoryści z tej prowincji, wśród nich o. Dirson Gonçalves, kustosz sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Campo Grande oraz zespół redemptorystów i ludzi świeckich. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci w Campo Grande, mieście położonym w centralno-zachodniej części Brazylii, w stanie Mato Grosso znanym z tropikalnych rozlewisk.

Obecność współbraci z wszystkich konferencji, wraz z wieloma świeckimi misjonarzami Najświętszego Odkupiciela, była wspaniałym doświadczeniem. Zebrani na kongresie swoim przybyciem pokazali, że redemptoryści kochają Matkę Bożą Nieustającej Pomocy i pragną przeżywać nadchodzący jubileusz jako specjalny czas łaski. W Kongresie wzięło udział 102 uczestników, przybyłych z 28 krajów. Obecni byli przedstawiciele 5 konferencji. Otwarciu Kongresu przewodniczył o. Michael Brehl, przełożony generalny. W Kongresie uczestniczyli także o. Enrique López, wikariusz generała oraz o. Manny Rodriguez, koordynator Konferencji Ameryki Łacińskiej i Karaibów, o. Ben Ma, koordynator Konferencji Azji i Oceanii. Uczestnicy wyrażali swą wdzięczność redemptorystom z Prowincji Campo Grande za inicjatywę i organizację Kongresu i wdzięczność wobec własnych Prowincji, które umożliwiły im uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Podczas obrad dzielono się doświadczeniami, zwłaszcza dotyczącymi nowenny nieustannej, refleksjami o ikonie i jej przesłaniu oraz propozycjami inicjatyw ewangelizacyjnych, które mogłyby przyczynić się do pogłębienia i podjęcia z nowym zapałem zadania powierzonego redemptorystom przez papieża Piusa IX 150 lat temu, aby uczynić tę ikonę znaną na całym świecie.

Uczestnicy Kongresu podjęli refleksję nad ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy z wielu pespektyw: ukazano jej korzenie w kontekście tradycji bizantyńskiej i wschodniej, mariologię, a także duchowe, duszpasterskie i misyjne przesłanie tej ikony. Wiele uwagi poświęcono również pobożności ludowej i liturgii związanej z ikoną Matki Bożej, mając na względzie wymiar nowej ewangelizacji.

To wydarzenie, pierwsze w skali międzynarodowej, prowadzi nas wyraźnie do motta roku jubileuszowego „Matka Boża Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości”. Historia kultu i czcicieli Matki Bożej w ciągu tych 150 lat, wraz z pokoleniami współbraci popularyzującymi to nabożeństwo, jest dogłębnym i stałym doświadczeniem macierzyńskiej miłości Maryi, która towarzyszy nam swoim spokojnym i uważnym spojrzeniem, gotowa przynosić nam pomoc, którą trzyma w swoich ramionach – Jezusa, naszego Najświętszego Odkupiciela.

Kongres w Campo Grande rozpalił w naszych sercach głębszą miłość do naszej ukochanej Matki Nieustającej Pomocy. Wyjeżdżamy stąd z postanowieniem, aby z radością zaangażować się w przeżywanie jubileuszu 150-lecia. Pragniemy zaprosić każdego współbrata, z każdej jednostki i konferencji Zgromadzenia do kreatywnego podjęcia wraz z nami nowego wyzwania, aby czynić tę ikonę znaną i kochaną na całym świecie, jako Ikonę Miłości, żywy wyraz obfitego Odkupienia.

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda