Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Radość konsekracji. XV sympozjum Instytutu Pallottiego

Radość konsekracji. XV sympozjum Instytutu Pallottiego

Redakcja

Radość konsekracji. XV sympozjum Instytutu PallottiegoDo gościnnych murów konstancińskich pallotynów przybyło ponad 150 uczestników z całej Polski oraz z Ukrainy, ze Słowacji i Danii, aby wziąć udział w XV sympozjum Instytutu Pallottiego.

Polski Instytut Pallottiego istnieje od 2000 r. Od roku 2007 dyrektorem tej instytucji jest ks. dr Mariusz Małkiewicz SAC. Zadaniem Instytutu jest badanie oraz propagowanie charyzmatu i dzieła św. Wincentego Pallottiego (1795-1850) – założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego oraz Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotyni). Na świecie obecnie funkcjonuje 5 Instytutów Pallottiego (Niemcy, Indie, Brazylia, Polska oraz Rzymski Instytut Pallottiego przy Zarządzie Generalny), a także jeden in statu nascendi w Kamerunie.

Radość konsekracji pod takim hasłem odbyło się w Konstancinie-Jeziornie w dniach 25-26 kwietnia 2015 r. XV sympozjum organizowane przez polski Instytutu Pallottiego. Jednym z asumptów do podjęcia tego zagadnienia był fakt obchodzonego właśnie Roku Życia Konsekrowanego.

Pierwsze wystąpienie należało do s. dr hab. Teresy Paszkowskiej, prof. KUL, wybitniej specjalistki w dziedzinie życia duchowego. Siostra Profesor z wielką erudycją w oparciu o Magisterium i badania teologiczne przedstawiła pojęcie życia konsekrowanego oraz jego recepcję i rozumienie w dziejach Kościoła.

Tego samego popołudnia wystąpił ks. Rafała Hołubowski SAC, pallotyn, psycholog i członek Rady Instytutu Pallottiego. Ks. Rafał w topograficznym kluczu – Betlejem, Nazaret i Wieczernik – ukazał charakterystyczne aspekty naśladowania Chrystusa w kontekście ww. miejsc oraz ich znacznie w życiu i działalności Pallottiego.

Mszy św. tego dnia przewodniczył ks. Józef Lasak SAC, przełożony prowincjalny warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Z racji przypadającego tego dnia święta św. Marka Ksiądz Prowincjał dokonała niejako nowego odczytania historii życia Ewangelisty w kontekście pallotyńskiej rodziny.

Tego samego wieczoru uczestnicy mieli okazję wziąć udział w specjalnym nabożeństwie pt. Rallegratevi, które przygotowały wspólnie siostry karmelitanki, siostry do aniołów, pasterzanki, służebniczki oraz pallotynki.

Drugi dzień sympozjum został poświęcony dziejom pallotyńskiej konsekracji, które przedstawił ks. dr Stanisław Stawicki SAC, wiceprzewodniczący ZAK w Polsce oraz Sekretarz Prowincjalny. Ostatnim tematem była specyfika Aktu zaangażowania apostolskiego w ZAK, który przybliżył ks. dr Jan Jędraszek SAC. Trzeba zaznaczyć, iż zagadnienie podjęte przez ks. Jana nie miało dotychczas kompleksowego opracowania, dlatego to wystąpienia jest istotnym wykładem w systematyczny namysł nad formułą Aktu zaangażowania apostolskiego.

Mszy św. na zakończenie sympozjum przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Arkadiusz Sosna ISchP, przełożony prowincjalny polskiej Prowincji Ojców Szensztackich. Z racji Niedzieli Dobrego Pasterza był to również moment szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

Kolejne sympozjum, na które już dziś serdecznie zapraszamy, odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2015 r.

Ks. Grzegorz Kurp SAC

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda