Home Wiadomości Redemptoryści: Bardzkie organy zabrzmiały pełnym głosem

Redemptoryści: Bardzkie organy zabrzmiały pełnym głosem

Redakcja

W piątek 26 kwietnia 2013 roku został podpisany protokół odbioru prac remontowych, które prowadzone były przez ostatnie trzy lata przy bardzkich organach. W ten sposób dobiegł końca gruntowny remont bardzkich organów.

Ich walory artystyczne i historyczne powodują, że można je zaliczyć do najznakomitszych, tego typu instrumentów na Dolnym Śląsku, w Polsce i Europie.

Bardzkie organy wykonał w 1759 roku organmistrz wrocławski Franz Eberhardt. Okazały, rokokowy prospekt zrobił bardzki snycerz Heinrich Hartmann. W roku 1875 instrument (bez prospektu), został gruntownie przebudowane przez firmę Gebrü Schlag ze Świdnicy. Od tamtego czasu nie były one poddawane poważniejszym pracom konserwatorskim. Z biegiem lat, z powodu braku odpowiednich środków finansowych następowała ich systematyczna degradacja. Po drugiej wojnie światowej podejmowane były przez parafię i klasztor redemptorystów w Bardzie doraźne remonty i naprawy. To umożliwiało funkcjonowanie organów na tyle, aby w minimalnym stopniu zaspokoić potrzeby liturgiczne parafii i sanktuarium. Natomiast nie nadawały się one do wykonywania poważniejszych utworów, nie mówiąc o koncertach.

Powojenne starania o ich naprawę podejmowano kilkakrotnie. Jednak na przeszkodzie remontu organów stawały ogromne koszty, których nie można było pokonać.

Sytuacja zmieniła się wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Pojawiała się możliwość skorzystania z pomocy unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013, zwłaszcza z tzw. Priorytetu nr 6 „Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego Dolnego Śląska”.

Z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Barda Krzysztofa Żegańskiego i proboszcza parafii Nawiedzenia NMP w Bardzie o. Mirosława Grakowicza CSsR powstała idea odrestaurowania bardzkich organów. Inicjatywę tę zaaprobował i poparł Biskup Świdnicki ks. bp prof. Ignacy Dec oraz prowincjał o. dr Ryszard Bożek CSsR.

Przygotowując tak poważny i kosztowny remont organów należało wziąć pod uwagę ich unikatowy charakter. Prace podzielono na dwa zasadnicze etapy. Odrestaurowanie prospektu oraz kapitalny remont instrumentu. Wyłoniono dwie najlepsze oferty: znana niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden, której powierzono remont instrumentu oraz firma Ars Fortis z Krakowa, której powierzono restauracje prospektu organowego. Przy prowadzonych pracach obie firmy wykazały się solidnością i profesjonalizmem.

Gruntowny remont bardzkich organów był okazją do tego, aby ułatwić dostęp do bardzkiej bazyliki osobom poruszającym się na wózkach. Dlatego w projekcie uwzględniono budowę pochylni dla osób niepełnosprawnych. Innym ważnym elementem tego szerokiego projektu było zainstalowanie nowej profesjonalnej ochrony przeciw pożarowej i antywłamaniowej.

Uroczyste poświęcenie organów odbędzie się w sobotę 17 sierpnia 2013 roku o godz. 11.00. Poświęcenia dokona J.E. ks. Joachim kardynał Meisner z Kolonii w obecności Biskupa Świdnickiego J.E. ks. bpa Ignacego Deca. Na jesieni bieżącego roku odbędzie się szereg koncertów organowych i wydarzeń o charakterze naukowym, których punktem kulminacyjnym będzie wspólna modlitwa podczas Mszy św. sprawowanej przez Biskupa Świdnickiego w sobotę 21 września 2013 roku o godz. 1700. Podczas wakacji planowane są mini koncerty, które będą okazją do prezentacji bardzkich organów i posłuchania dobrej muzyki organowej. Wszystkim wymienionym powyżej i wszystkim dobroczyńcom składam serdeczne „Bóg zapłać” za okazaną pomoc, wsparcie modlitewne i materialne w tym historycznym dla bardzkiej bazyliki wydarzeniu. Zapraszamy do odwiedzenia Barda, również wirtualnie poprzez stronę internetową: bardo.redemptor.pl.

o. Mirosław Grakowicz CSsR
Proboszcz i kustosz w Bardzie

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda