Home Wiadomości Redemptoryści – Cebu: trwa Maryjny Kongres Visayas nt. Ikony MB Nieustającej Pomocy

Redemptoryści – Cebu: trwa Maryjny Kongres Visayas nt. Ikony MB Nieustającej Pomocy

Redakcja

W Cebu City na Filipinach (wyspa Cebu) trwa Maryjny Kongres Visayas nt. Ikony Matki Bożej Nieustajacej Nieustającej Pomocy. W dniach 16-18 lutego 2017 r. setki uczestników wspólnie modlą się przed tą ikoną, dzielą świadectwami łask otrzymanych za jej pośrednictwem i słuchają wykładów.

 Kongres zorganizowała Prowincja Cebu, a Visayas to nazwa środkowego regionu Filipin obejmującego większą ilość wysp. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp pmocniczego miejscowej archidieceji Oscara Florencio. Kongres zakończy zaś miejscowy ordynariusz ks. abp. Jose S. Palma, co będzie także podsumowaniem tamtejszych kilkuletnich obchodów 150-lecia przekazania Redemptorystom ikony MB Nieustajacej Pomocy i odnowienia jej kultu.

Przybyli delegaci z wielu wysp i miejsowości: Bacolod, Bohol, Borongan, Catbalogan, Dumaguete, Iloilo, Tacloban, Samar, Samar, Baclaran, Lipa i Davao. 17 lutego prof. Dale Mansueto z MSU Iligan Institute of Technology mówił o początkach kultu Matki Bożej Niustającej Pomocy na Filipinach i jak rozprzestrzenił się on na cały kraj. Następnie wystąpienie o obecności Maryi i w życiu misjonarza redemptorysty przedstawił o. Jovencio Ma CSsR, Koordynator Konferencji Redemptorystów Azji i Oceanii.

W sobotę, 18 lutego o. Ramon Echica z Seminarium Świętego Karola, wspólnie z uczestnikami pochyli się nad tekstami nabożeństwa Nieustannej Nowenny, a Rey Julo Biliran, dawny wychowanek Redemptorystów i nauczyciel w katolickieh szkole Serca Pana Jezusa złoży świadectwo o wpływie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy na jego życie. Rozmowę o historycznych i antropologicznych podstawach rozwoju nabożeństwa do MB Nieustającej Pomocy na Filipinach zainicjuje zaś br. dr Karl Gaspar CSsR, Rektor Misyjnego Teologicznego Instytutu św. Alfonsa. Popołudnie wypełnią kolejne świadecwta i panele dyskusyjne.

Filipiny są krajem, gdzie bardzo szeroko – w czasie II wojny światowej i wkrótce po niej – rozprzestrzeniło się nabożeństwo do Matki Bożej Nieustajacej Pomocy. Powszechnie znane jest również Jej sanktuarium w Baclaran w Manili, które nigdy nie zamyka swoich drzwi, a w dzień Nieustannej Nowenny nabożeństwo to jest sprawowane jedno po drugim, tak że bierze w nim w sumie udział ok 100 tys. ludzi., dowożonych z całego miasta specjalnymi autobusami.

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda