Home Wiadomości Rzym: krok na drodze do beatyfikacji

Rzym: krok na drodze do beatyfikacji

Redakcja

Dziś mija 22. rocznica śmierci męczeńskiej dwóch polskich franciszkanów w Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Z naszych najnowszych informacji wynika, że 14 listopada 2013 r. w Watykanie odbędzie się kongres ośmiu konsultorów teologów i promotora wiary Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w celu przedstawienia stanowisk (wotów) i przeprowadzenia dyskusji nad domniemanym męczeństwem i opinią męczeństwa tych Sług Bożych.

W tym samym czasie ma być również rozpatrywana sprawa trzeciego z męczenników – włoskiego kapłana „fidei donum”, ks. Alessandro Dordiego, który, choć zginął w innym miejscu i w innym czasie (w Santa 25 sierpnia 1991 r. – przyp. red.), to jednak z tego samego powodu i z rąk tego samego ugrupowania terrorystycznego.

Polscy misjonarze w 1989 r. podjęli posługę misyjną w dalekim Pariacoto, miejscowości położonej w Andach Peruwiańskich, oddając się z zapałem nie tylko typowej działalności duszpasterskiej wśród miejscowej ludności, ale pracując dla polepszenia jej warunków bytowych.

Wybudowali oni w Pariacoto instalację wodną i kanalizacyjną, uruchomili agregat prądotwórczy. Regularnie sprowadzali do wioski pielęgniarki i lekarzy, aby uczyli mieszkańców profilaktyki niezbędnej w przeciwstawianiu unikaniu niebezpiecznej w tamtym rejonie cholery.

Ta dynamiczna działalność pastoralna i socjalna nie uszła oczywiście uwadze bojówkom maoistowskiego ugrupowania „Sendero Luminoso” („Świetlisty Szlak”), którzy wyznając starą socjalistyczną dewizę „im gorzej, tym lepiej”, terroryzowali ludność Peru, mając nadzieję na obalenie ówczesnego porządku społecznego i wprowadzenie rewolucji.

9 sierpnia koło godz. 19.00 uzbrojeni po zęby terroryści przybyli do Pariacoto i aresztowali polskich misjonarzy po zaledwie ukończonej wieczornej Eucharystii. O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski z nieludzkim spokojem sprzeciwili się aresztowaniu trzech postulantów, biorąc na siebie całą „winę” za prowadzoną działalność.

Szczególnym świadkiem procesu franciszkańskich misjonarzy była siostra zakonna Berta, która dokładnie słyszała 40-minutowy dialog, przypominający żywcem wyjęty z kart Ewangelii proces Jezusa. Komunistyczni bojówkarze oskarżyli w nim Polaków, że głosząc przesłanie chrześcijańskiego pokoju i miłosierdzia, szerząc „opium dla ludu”, czyli wiarę chrześcijańską, oraz poprawiając warunki bytowe miejscowej ludności, opóźniali ostateczne zwycięstwo rewolucji.

Polscy misjonarze odpowiadali na te zarzuty z tym samym stoickim spokojem, który cechował ich postawę tego dramatycznego wieczoru, z tym samym spokojem, który cechował postawę Jezusa podczas Jego procesu. Zostali zamordowani poza wioską około godz. 21.00, na drodze w Pueblo Viejo. Zbrodniarze przy ciałach zakonników zostawili informację: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca – w sierpniu 1991 roku – rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru). Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto, otoczeni od samego początku szczególną czcią i miłością ludzi, za których oddali życie.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

„Positio” jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Teraz watykańskie komisje: teologiczna i historyczna prowadzi studium zebranej dokumentacji. Jeżeli opinia komisji będzie przychylna, akta sprawy zostaną przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznają całą sprawę. Jeśli i ich opinia będzie pozytywna, Prefekt Kongregacji zwróci się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi.

Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.

jms/red


Pamiętając o ofierze życia naszych współbraci, módlmy się w intencji ich rychłej beatyfikacji:

Panie, Ty obdarowałeś łaską kapłaństwa Twoich synów – Michała i Zbigniewa, posłałeś ich jako zwiastunów Dobrej Nowiny i ukoronowałeś ich życie doczesne palmą męczeństwa; zalicz ich do grona świętych Kościoła za krew przelaną dla Ciebie. Daj nam wytrwać w wierze, zachowaj nasze życie i udziel łaski pokoju. Przyjmij niewinne ofiary przemocy do Twojego królestwa i daj im nagrodę wieczną.

Amen.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda