Saletyni nawołują do rewolucji

Na biwak modlitewny organizowany w Mrągowie od 10 do 12 października przyjechało ponad 150 młodych z całej Polski. Temat siódmego już spotkania brzmiał: „Revolution”.

– Hasło tego spotkania jest złożone jakby z dwóch części. Być może idea rewolucji nie kojarzy się wszystkim pozytywnie, ale odkryliśmy z animatorami, że w słowie „revolution” jest ukryte słowo „love”, czyli miłość. Można to dostrzec, jeśli się uważnie popatrzy – wyjaśnia duszpasterz młodzieży z Olsztyna ks. Marcin Sitek MS.

– Najgłębszą i najpiękniejszą relacją między ludźmi jest miłość. Bez jej doświadczenia człowiek nie będzie dobrze funkcjonował ani na poziomie ludzkim, ani duchowym – podkreśla ks. Marcin. – Odkrycie miłości sprawia, że zaczyna się żyć w pełni. Rewolucja, do której zachęcaliśmy, to nawrócenie, które jest poważną zmianą życia, a nie zabiegiem kosmetycznym. Ono zawsze ma swój początek w miłości – dodaje kapłan.

Celem „rewolucyjnego” biwaku modlitewnego nie było zdobycie kolejnego pakietu wiedzy, ale doświadczenie spotkania z Bogiem żywym. – Chcieliśmy pokazać, że przeżywanie wiary jako relacji z Bogiem, a nie zbioru prawd i oczekiwań jest po pierwsze prawdziwe, a po drugie niesie ze sobą potencjał do nawrócenia. Św. Ireneusz mówił że „chwałą Boga jest człowiek żyjący w pełni”. Chodzi właśnie o takie doświadczenie wiary, które pomoże młodym zobaczyć w Kościele wspólnotę ludzi żyjących w pełni – tłumaczy duszpasterz.

Młodzież codziennie uczestniczyła we Mszy św. i konferencjach. W programie biwaku nie brakowało czasu zarówno na modlitwę, jak i na wspólną zabawę – między innymi grę terenową. Tym razem młodzi szukali ukrytych po całym Mrągowie kul z zadaniami, które polegały na kreatywnym i odważnym wykonaniu jakiegoś konkretnego dobrego uczynku.

Październikowy biwak modlitewny odbył się przy parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie. Jego uczestnicy przyjechali na niego głównie z archidiecezji warmińskiej, a także z Rzeszowa, Gdańska i Elbląga. Spotkanie wraz z ks. Marcinem Sitkiem MS prowadzili ks. Zbigniew Cybulski MS z Mrągowa i ks. Adrian Bienasz.

„Biwak modlitewny” to popularna we wspólnotach prowadzonych przez saletynów nazwa oazy modlitwy. Jak wszystkie rekolekcje Ruchu Światło-Życie ma charakter przeżyciowy. Jest konkretną propozycją spotkania z Bogiem, które nie opiera się na teorii, lecz na osobistym przeżyciu bliskości Jezusa. Te oazy modlitwy saletyni organizują dwa razy w roku: na wiosnę i jesienią. Mrągowski biwak jest wydarzeniem, które już wpisało się w życie miasta. Mieszkańcy nie dziwią się, że młodzi rozmawiają z nimi o Chrystusie i modlą się razem z nimi.

(gz / ms; fot. arch.)

Za: www.saletyni.pl.