Salezjanie: Prestiżowa Nagroda “Leopold Kunschak” dla ks. Antona Srholca

ks. Anton SrholecSłowacki salezjanin, ks. Anton Srholec, otrzymał Nagrodę “Leopold Kunschak”, która jest prestiżowym wyróżnieniem, jakie przyznają władze austriackie wybitnym osobistościom na polu nauk humanistycznych, społecznych, ekonomii, pracy, medycyny społecznej i dziennikarstwa.

W tym roku nagroda ta została przyznawana po raz pięćdziesiąty.

Ks. Srholec, liczący prawie 86 lat, jest znany ze swojego zaangażowania na rzecz ubogich i najsłabszych oraz jako niestrudzony obrońca Praw Człowieka w czasie komunistycznego reżimu, kiedy to przez długi czas przebywał w więzieniu. Dziennik “Buongiorno Slovacchia” donosi, że ten salezjanin jeszcze dzisiaj jest prezesem Konfederacji więźniów politycznych Słowacji i jest zaangażowany w badania nad okresem totalitarnym, obejmującym lata 1948-1989, oraz ofiarami, które dotąd czekają na sprawiedliwość.

Ks. Anton Srholec, urodzony 12 czerwca 1929 r. w miejscowości Skalica, w rodzinie rolniczej, uczęszczał do salezjanów już w bardzo młodym wieku. W 1951 r. starał się, jednak bez powodzenia, uciec z Czechosłowacji, nie mogąc podjąć studiów teologicznych bez pozwolenia ówczesnych władz komunistycznych. 10 lat przebywał w więzieniu, z których osiem spędził na przymusowych robotach w słynnej kopalni uranu w Jachymowie. Dopiero w 1969 r. otrzymał pozwolenie na wyjazd do Włoch, gdzie przebywał dwa semestry na Uniwersytecie Salezjańskim w Turynie. W 1970 r. został wyświęcony na kapłana w Rzymie przez papieża Pawła VI.

Po “Praskiej Wiośnie” poświęcił się przede wszystkim duszpasterstwu młodzieżowemu, wchodząc w konflikt nie tylko z komunistycznym rządem, ale także z ofiacjalnym Kościołem. Został kilkakrotnie przenoszony i zabroniono mu na pewien czas sprawować posługę kapłańską. Ks. Srholec nie przestał aktywnie działać w organizacjach Praw Człowieka i inicjatyw społecznych, a od 1992 r. kieruje “Resoty”, programem społecznym w Bratysławie, który zajmuje się ludźmi bezdomnymi.

Ceremonia wręczenia nagrody miała miejsce w Parlamencie austriackim w Wiedniu w dniu 22 maja. W imieniu ks. Antona odebrał ją jego brat, Michal, z rąk austriackiego wicekanclerza i ministra federalnego nauki, badań i gospodarski pana Reinholda Mitterlehnera. Z udziałem ks. Srholca przewidziana jest ceremonia w dniu 10 czerwca w kaplicy kompleksu “Hofburg”.

Wraz z tym kapłanem został wyróżniony były przewodniczący Rady Unii Europejskiej, pan Herman Van Rompuy.

Wśród osobistości, którym wcześniej przyznano te nagrody, znajdują się: ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, obecny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także przewodniczący “Solidarności” i prezydent Polski Lech Wałęsa.

Za: www.infoans.org.