Salezjanie: Sudan Południowy – Projekt, który przejdzie do historii: 100 szkół podstawowych dla kraju

74 szkoły podstawowe wybudowane, prawie 15 tys. dzieci objętych nauczaniem, niezliczona liczba rodzin i wspólnot, które otrzymały wsparcie – to niektóre z danych związanych z projektem, który zaczęła realizować w 2012 roku Salezjańska Prokura Misyjna “Don Bosco Nanum” z siedzibą w Seulu

, w Korei Południowej, a którego celem było wybudowanie 100 szkół na obszarach wiejskich tego najmłodszego kraju na kontynencie afrykańskim, jakim jest Sudan Południowy.

W newsletterze z maja, rozesłanym do dobroczyńców, osób wspierających projekt  i przyjaciół Księdza Bosko,  dyrektor “Don Bosco Nanum” poinformował o zakończeniu projektu z powodów, które, niestety, dotykają ten kraj, z którego uciekają przed starciami miliony cywilów, zmuszonych do szukania schronienia w sąsiednich krajach, takich jak Uganda, Demokratyczna Republika Konga i Etiopia.

Pomimo zakończenia projektu, zrealizowanego w trzech czwartych w zestawieniu z tym, co zamierzano dokonać, nie umniejsza to w niczym ogromnego znaczenia tego, co zostało dokonane, zapewniając tysiącom dzieci potrzebujących to najważniejsze dla przyszłości kraju źródło, jakim jest edukacja.

Projekt czerpał inspirację z wizjonerskiego pomysłu dwóch misyjnych specjalistów, salezjanów z Włoch: ks. Vincenzo Donatiego i koadiutora Giacomo (Jima) Comino, którzy po wielu latach pracy misyjnej w Korei Południowej, zostali przypisani do inspektorii Afryki Wschodniej (do której należą salezjańskie placówki w Sudanie Południowym), co nastąpiło kolejno w 1981 i 1992 roku. Na poczatku wielu wątpiło w powodzenie tego tak rozległego projektu edukacyjnego, ale ich odważne i angażujące zaproszenie do hojności, zostało entuzjastycznie przyjęte przez wiele osób dobrej woli, łącznie z ówczesnym inspektorem Afryki Wschodniej – ks. Giannim Rolandim i ks. Pascualem Chávezem, ówczesnym przełożonym generalnym, który wydał swoje pozwolenie w tym względzie na zakończenie Wizyty d’Insieme dla regionu Afryka-Madagaskar w 2012 roku.

Zostały wybudowane 74 szkoły z czterema salami lekcyjnymi każda, co jest owocem wspaniałych gestów hojności i solidarności bardzo wielu osób. Najważniejszą rolę odegrali tutaj dobroczyńcy z Korei, którzy wsparli budowę 51 szkół, a po nich – darczyńcy z Włoch (18 szkół), ze Stanów Zjednoczonych (2), z Austrii (2) i z Niemiec (1).

Po sześciu latach od rozpoczęcia jego realizacji projekt “100 Szkół w Wioskach” stanowi wielki przykład i inspirację dla całego salezjańskiego świata, zachęcając do tego, by za każdym razem stawiać sobie wysokie cele, kiedy w grę wchodzi edukacja ubogich dzieci i młodzieży. 

Za: infoans.org.