Home Wiadomości Sercanie: Spotkanie duszpasterzy i kapelanów

Sercanie: Spotkanie duszpasterzy i kapelanów

Redakcja

15 maja w Domus Mater w Krakowie Płaszowie odbyło się doroczne spotkanie sercańskich duszpasterzy i kapelanów. Uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć o wyzwaniach i szansach związanych z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Polsce oraz duszpasterstwem małżeństw niesakramentalnych.

Z zebranymi spotkał się także wikariusz prowincjalny ks. Dariusz Salamon SCJ.

„W duszpasterstwie młodzieży trzeba wciąż szukać metod dotarcia do młodych ludzi, by ich zapalić do aktywnego życia w Kościele, a tą iskrą mogą stać się Światowe Dni Młodzieży i czas przygotowania do tego wydarzenia” – powiedział ks. Szymon Wojciechowski, koordynator młodzieży w diecezji sosnowieckiej. Jego zdaniem w pracy z młodzieżą należy zwrócić uwagę, by poczuli się odpowiedzialni za Kościół i mogli się z nim identyfikować. To samo dotyczy parafii. Dlatego – według ks. Wojciechowskiego – Światowe Dni Młodzieży są szansą do powstania nowych grup młodzieżowych w parafiach, gdzie ich nie ma, a także ożywienia już istniejących. Prelegent dzielił się swoimi doświadczeniami w tym zakresie, jakie zaobserwował uczestnicząc w kilku ŚDM , m.in. w Kolonii i Rio de Janerio, gdzie znacznie wzrosło zaangażowanie młodych, jak i samych wiernych w parafiach.

Z kolei o blaskach i cieniach duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych oraz tzw. wolnych związków mówił ks. Andrzej Cieślik, odpowiedzialny za to duszpasterstwo w diecezji sosnowieckiej. Wskazał na aktualność Adhortacji apostolskiej Familiaris consortio Jana Pawła II, która stworzyła zręby duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych. „Przełomowe w tym dokumencie było to, że papież skupił się na tym, co ci ludzie mogą robić w Kościele, jak mogą się zaangażować w parafiach poprzez modlitwę, dzieła miłosierdzia, chrześcijańskie wychowanie dzieci, a nawet w różnych grupach apostolskich” – zauważył ks. Cieślik. Omówił też drogi powrotu osób żyjących w takich związkach do życia sakramentalnego i rolę duszpasterzy oraz spowiedników.

Z duszpasterzami i kapelanami sercańskimi spotkał się wikariusz prowincjalny ks. Dariusz Salamon, który przedstawił najnowszą instrukcję Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich dotyczącą zasad postępowania wobec przypadków podejrzeń o pedofilie. Zachęcał, za przykładem papieża Franciszka, do codziennego, krótkiego głoszenie słowa Bożego i pracy formacyjnej z ministrantami, wykorzystując do tego różne propozycje duszpasterstwa młodzieżowego sercanów.

Natomiast proboszcz parafii w Płaszowie ks. Sławomir Knopik SCJ przedstawił stan prac nad konserwacją wizerunku Matki Bożej Płaszowskiej i fundacji nowego ołtarza dla obrazu. Z propozycjami różnych form animacji w parafiach na rzecz prowadzonych przez sercanów misji zwrócił się do zebranych ks. Piotr Chmielecki, podkreślając szeroki odzew prowadzonego od jakiegoś czasu projektu „zbieramto”, dzięki któremu można pomagać niemal 100 misjonarzom w Azji, Afryce, Ameryce Południowej, ofiarom tajfunu na Filipinach, ofiarom przemocy seksualnej oraz młodym ludziom.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda