Home Wiadomości Sercanie wybudowali filipińskim rodzinom 20 domów

Sercanie wybudowali filipińskim rodzinom 20 domów

Redakcja

(fot. zbieramto.pl)W ramach akcji “Srebro na wagę złota” Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów zebrał 120 kg srebra, dzięki czemu mógł wybudować 20 domów dla filipińskich rodzin poszkodowanych przez tajfun Sendong.

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia 2011 r. tajfun Sendong uderzył w Cagayan de Oro, gdzie posługują sercanie. Zabił ponad 1200 osób. Pozbawił domów prawie 9 tys. rodzin. W wyniku niszczycielskiej siły żywiołu wielu Filipińczyków straciło bliskich i dorobek całego życia. W wiosce Matki Bożej Miłosierdzia budowanej dla ofiar tajfunu w Opol k. Cagayan de Oro wzniesiono 585 domów – 20 z nich wybudowali sercanie.

Koszt budowy został pokryty dzięki funduszom zebranym w ramach ogólnopolskiej akcji “srebro na wagę złota”, zainaugurowanej w styczniu 2013 roku przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Sercańska inicjatywa polegająca na zbiórce srebrnego złomu, m.in. pogiętych pierścionków, kolczyków nie do pary i zerwanych łańcuszków, zawitała do 104 parafii w całej Polsce, przynosząc łącznie 120 kg srebra oraz “przy okazji” prawie kilogram złota. – Można to przeliczyć na 560 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej i… bezcenną nadzieję – mówi Magdalena Wardowska, koordynator projektu zbieramto.pl.

Do realizacji założonego celu, czyli budowy 600 domów, wciąż brakuje 15 budynków. Według “srebrnej waluty” potrzeba jeszcze 90 kg złomu. Jeśli uda się zebrać ten kruszec, 15 wielodzietnych rodzin przeprowadzi się z prowizorycznych namiotów do bezpiecznych domów o powierzchni 28 m kw.

– Każdy gram szlachetnego kruszcu to konkretne wsparcie dla bezdomnych Filipińczyków, którym przyszło zmierzyć się z tragedią – tłumaczy ks. Piotr Chmielecki SCJ zastępca sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów i pomysłodawca projektu zbieramto.pl.

Latem br. w wiosce wybudowano także przedszkole. Obiekt wymaga wykończenia i pełnego wyposażenia. W celu przyspieszenia budowy kolejnych domów i wykończenia przedszkola, Sekretariat zainicjował akcję “zbieram i wspieram”, w której chodzi o gromadzenie wyczerpanych baterii, starych płyt CD/DVD oraz zużytych telefonów komórkowych.

– Dochód z recyklingu to konkretne środki pomocowe na cele misyjne i szczęśliwie zakończone historie konkretnych rodzin. Już za 9 ton elektrośmieci można wybudować jeden dom na Filipinach – dodaje koordynator projektu zbieramto.pl.

Aktualnie eko-pojemniki “zbieram i wspieram” znajdują się w 99 lokalizacjach w całej Polsce. Dotychczas udało się uzbierać 5247 kg elektrośmieci. Najbardziej “dochodowe” są telefony komórkowe.

W sercańskie akcje “srebro na wagę złota” oraz “zbieram i wspieram” mogą zaangażować się darczyńcy indywidualni – przeprowadzając zbiórki w najbliższym środowisku, jak również placówki oświatowe – przyjmując eko-pojemniki. “Warto przejrzeć szuflady czy szafki i podzielić się znalezionym tam łańcuszkiem lub starym telefonem komórkowym. Mały gest powoduje duże zmiany: każdy gram srebra, każda bateria pomaga w polepszeniu sytuacji bytowej potrzebujących z drugiego końca świata. Bardzo zależy nam na przeprowadzaniu kolejnych akcji “srebro na wagę złota” w parafiach, bo jak pokazuje praktyka, słowo wypowiedziane z ambony przynosi największe efekty” – podkreśla ks. Chmielecki.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.zbieramto.pl.

Ogólnopolskie akcje charytatywne “srebro na wagę złota” oraz “zbieram i wspieram” zostały zainicjowane przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów w ramach projektu zbieramto.pl Ich celem jest pomoc potrzebującym z krajów misyjnych, w których posługują sercanie, m.in. z Filipin. W akcje te można włączyć się przekazując srebrny i złoty złom oraz elektrośmieci.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda