Home Wiadomości Dominikanie: Studenci dostali relikwie

Dominikanie: Studenci dostali relikwie

Redakcja

Krakowska „Beczka” otrzymała relikwie Małej Arabki – wyniesionej na ołtarze 30 lat temu palestyńskiej karmelitanki i mistyczki.

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie otrzymało je z klasztoru karmelitanek w Betlejem. Poprosił o nie osobiście duszpasterz „Beczki”, o. Maciej Okoński – zapewniając, że zostaną umieszczone na ołtarzu w kaplicy akademickiej, gdzie studenci od poniedziałku do soboty uczestniczą codziennie rano we wspólnej mszy świętej.

„Obecność relikwii błogosławionej Miriam byłaby pięknym świadectwem komunii świętych, tego że święci są pośród nas i pomagają studentom w drodze, czasem bardzo trudnej, związanej z odrzuceniem przez rodzinę i innymi trudnościami” – napisał o. Okoński do karmelitanek w Betlejem.

„Błogosławiona Mała Arabka przez swoją biografię i trudności, przez które przeprowadziła ją Opatrzność Boża będzie znakiem nadziei i otuchy dla studentów, którzy przychodzą do naszego duszpasterstwa” – dodał duszpasterz „Beczki”.

Uroczyste powitanie relikwii odbędzie się 19 listopada podczas mszy świętej o godz. 19.30. Następnie zostaną one przeniesione w procesji do kaplicy akademickiej. Po części modlitewnej w kapitularzu krakowskiego klasztoru odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Mała Arabka i Matrix” – opowiadający o żyjącej w XIX wieku mistyczce.

Maria Bouardy urodziła się w 1846 roku w katolickiej rodzinie palestyńskiej niedaleko Nazaretu. We wczesnym dzieciństwie straciła rodziców. Gdy stryj chciał ją zmusić do zaaranżowanego małżeństwa, uciekła z domu. Po ciężkich doświadczeniach, m.in. niesłusznie posądzona o kradzież i wtrącona do więzienia, dotarła przez Jerozolimę i Bejrut do Marsylii – gdzie jako 19-latka wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa.

Gdy jako zakonnica zaczęła doznawać mistycznych doświadczeń, władze tego czynnego zgromadzenia uznały, że powinna ona poszukać klasztoru klauzurowego. W 1867 roku wstąpiła do karmelitanek w Pau, przyjmując zakonne imię Maria od Jezusa Ukrzyżowanego. W zakonnym życiu doznawała mistycznych przeżyć, a na jej dłoniach wystąpiły stygmaty.

W 1875 roku wraz z kilkoma karmelitankami założyła klasztor karmelitański na Wzgórzu Dawida w Betlejem, który istnieje do dziś. Zmarła 26 sierpnia 1878 roku w wyniku zakażenia gangreną, mając zaledwie 32 lata. W 1983 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda