Home Wiadomości Studenci pójdą do Santiago

Studenci pójdą do Santiago

Redakcja

Studenci z wrocławskiego „Dominika” chcą w ciągu dziesięciu lat pokonać etapami pielgrzymi szlak do sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.

„Idea jest taka, by kolejne pokolenia naszego duszpasterstwa szły rok po roku. Każdy etap dzielimy na siedem dni. W tym roku ruszamy z Wrocławia, a zakończymy w Zgorzelcu. Kolejna ekipa, która wyruszy za rok, wyjdzie ze Zgorzelca i pójdzie w stronę Erfurtu” – mówi organizator pielgrzymki, Konrad Pakuła.

Co roku na szlak wyruszać będzie 20 pątników, którzy wędrować będą w dwuosobowych grupkach, rozważając po drodze słowa Pisma Świętego. Wieczorem wszyscy spotykać się będą w miejscu noclegowym i dzielić własnymi refleksjami z pielgrzymowania.

Liczący ponad trzy tysiące kilometrów pielgrzymi szlak ze Stolicy Dolnego Śląska do Santiago de Compostela w hiszpańskiej prowincji Galicja będzie wiódł przez Kolonię, Brukselę, Paryż, Bilbao i Oviedo.

Tegoroczny 180-kilometrowy odcinek z Wrocławia do Zgorzelca studenci z dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Dominik” chcą pokonać w dniach od 10 do 16 sierpnia. Zapisy odbywają się na tej stronie.

„Mamy nadzieję, że na koniec pielgrzymowania – a będzie to za około dekadę – wszyscy uczestnicy corocznego wędrowania spotkają się w galicyjskiej katedrze! Wyobraźcie sobie, jak przyjeżdżacie tam ze swoimi żonami, mężami, dziećmi! Wyobraźcie sobie, że spotykacie swojego duszpasterza po iluś latach i macie wrażenie, że widzieliście się przedwczoraj” – zachęca swoje koleżanki i swoich kolegów do udziału w pielgrzymce Konrad Pakuła.

W średniowieczu grób Świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela był obok Jerozolimy i Rzymu najważniejszym sanktuarium dla wyznawców Chrystusa. Jeszcze w IX wieku w północnej Hiszpanii oraz we francuskich Pirenejach zapoczątkowano budowę dróg wiodących do Santiago. W wiekach średnich przybywało tu około pół miliona pątników.

Podupadła w następnych stuleciach tradycja pieszych peregrynacji do sanktuarium Świętego Jakuba odrodziła się w ostatnich dziesięcioleciach: głównie za sprawą Jana Pawła II, który w 1982 i 1989 roku osobiście przybył z pielgrzymką do Santiago de Compostela.

Obecnie sieć szlaków pątniczych Camino de Santiago oplata już większość krajów Europy, którymi pielgrzymi samotnie lub małymi grupami podążają do grobu Apostoła, by podczas długiego marszu doznać duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i schroniskach, znajdujących się wzdłuż Drogi do Jakuba.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda