Św. Klemens Hofbauer od 100 lat patronem Wiednia

23.01.2014 r. rozpoczynają się w Wiedniu obchody 100-lecia ogłoszenia św. Klemensa Hofbauera patronem miasta. Zarówno redemptoryści jak i archidiecezja wiedeńska będą przeżywać Rok św. Klemensa dla upamiętnienia decyzji papieża Piusa X, który 14 stycznia 1914 r. specjalnym dekretem ogłosił św. Klemensa Hofbauera drugim patronem Wiednia.

O godz. 19 w wiedeńskiej katedrze św. Stefana będzie celebrowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kardynała Christopha Schönborna. Radio Stephansdom przeprowadzi transmisję na żywo, której można będzie słuchać w internecie: www.radio-stephansdom.at . Po Mszy św. będą rozdzielane wiernym „chlebki św. Klemensa”, który jest również czczony jako patron piekarzy i cukierników.

Św. Klemens Hofbauer pochodził z południowych Czech, gdzie urodził się w 1751 r. w Tasowicach pod Znojmen. Z zawodu był piekarzem. Dopiero po długich zmaganiach mógł zrealizować swoje najgorętsze pragnienie: został kapłanem w Zgromadzeniu Redemptorystów i założył pierwszą placówkę redemptorystów w Warszawie. Po wypędzeniu z Polski przybył do Wiednia w roku 1808, gdzie życie religijne nie wyglądało najlepiej.

Ks. kardynał Schönborn w wypowiedzi dla prasy podkreśla, że „św. Klemensowi Hofbauerowi udało się odnowić życie religijne Wiednia”. Jego nabożeństwa w kościele św. Urszuli były zawsze pełne wiernych. Jego prosty, bezpośredni sposób przepowiadania docierał do serc Wiedeńczyków. Praktykowana przez niego miłość bliźniego pociągała innych. Gdy zmarł w 1820 r. odnowa życia religijnego w Wiedniu była już ugruntowana. Kardynał wyraża radość, że „dziś możemy modlić się: św. Klemensie, spojrzyj na twoje umiłowane miasto Wiedeń”.

W piątek 24 stycznia nastąpi otwarcie nowego Muzeum św. Klemensa w kościele Maria am Gestade, które od następnego dnia będzie dostępne dla zwiedzających. Z okazji jubileuszu poczta austriacka wydała znaczek okolicznościowy „Klemens Maria Hofbauer, 100-lecie patrona Wiednia”.

Natomiast w niedzielę 26 stycznia, godz. 9:30 w kościele redemptorystów Maria am Gestade przy relikwiach św. Klemensa zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Austrii ks. arcybiskupa Piotra Stefana Zurbriggena. Uroczystości jubileuszowe zakończa się w niedzielę 15 czerwca w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Hernals w Wiedniu. Uroczystej Mszy św. o godz. 9:30 będzie przewodniczył Przełożony Generalny Redemptorystów o. Michael Brehl.

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl.