Home Wiadomości Św. Michał w mieście Papieża

Św. Michał w mieście Papieża

Redakcja

„Zaprosiliśmy Cię tutaj, by przypomnieć sobie, że jest niebo” – tymi słowami ks. prałat Tadeusz Kasperek, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach przywitał figurę św. Michała Archanioła w swojej parafii. Boski posłaniec przybył do papieskiego miasta w poniedziałek 11 sierpnia, w strugach ulewnego deszczu.

Od rogatek miasta eskortowała niezwykłego gościa policja. Po powitaniu przez księdza proboszcza, w mieście”gdzie wszystko się zaczęło” słowo pozdrowienia wypowiedziała pani burmistrz Ewa Filipiak. Wręczyła również pamiątkowy medal dla sanktuarium w Gargano. Slowo radości z nawiedzenie wypowiedziała również rodzina: państwo Janusz i Elżbieta Kądziela ze swoimi dziećmi: Patrycją, Katarzyną i Mateuszem. Po powitaniach uroczystą mszę świętą koncelebrowaną odprawił ks prałat Tadeusz Kasperek w asyście księży wikariuszy, rodaków i kapłanów dekanatu Wadowice – Południe. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Stanula, michalita, który w Wadowicach pełnił funkcję kustosza figury z Gargano.

O 20.30 wierni zgromadzili się na koronce do dziewięciu chórów anielskich. O 21 ks. Krzysztof poprowadził apel jasnogórski z rozważaniem. We wtorek mszą świętą o 7 rozpoczęliśmy drugi dzień pergrynacji. O 10 na eucharystii zgromadzili się chory i starsi wiekiem członkowie naszej wspólnoty. Mszę Świętą celebrował ks prałat Tadeusz Kasperek wraz z ks. prałatem Józefem Strączkiem, najstarszym kapłanem Archidiecezji krakowskiej, który w tym roku w październiku obchodził będzie setne urodziny. W czasie Eucharystii 450 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych.

Po południu figura Księcia Niebieskiego, eskortowana przez strażaków z OSP Gorzeń Dolny powędrowała do Zawadki, gdzie znajduje się świątynia św. Karola Boromeusza. Tam po wniesieniu do kościoła, duszpasterz Zawadki – ks Artur Czepiel wygłosił słowo powitania. W imieniu rodzin figurę przywitali państwo Monika i Piotr Byrscy wraz z dziećmi – Maciejem, Mileną i Magdą. Dzieci przebrane były w stroje anielskie. W imieniu szkoły w Zawadce przemówiła pani Maria Cieślica, nauczycielka. Po powitaniach mszę świętą odprawił ks Artur. Po powrocie do kościoła św. Piotra o godzinie 18 sprawowana była msza święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Przewodniczył jej ks. Rafał Szwajca, michalita. O 20 odbyła się procesja z figurą na cmentarz parafialny, gdzie licznie zgromadzeni wierni modlili się za zmarłych. Apelem maryjnym zakończył się drugi dzień „anielski” w naszej wspólnocie. 13 sierpnia, w święto Matki Bożej Kalwaryjskiej rozpoczęliśmy czuwanie godzinkami o św Michale Archaniele o 6.30.

O godzinie 7 oraz 10 sprawowane były Msze Święte, w czasie których ks. Krzysztof zawierzał nas opiece św. Michała. Wielu wiernych w tym dniu przyjęło znak szkaplerza. O godzinie 16 wobec świętego Michała Archanioła zebrały się dzieci. Mimo wakacji frekwencja na tym nabożeństwie była wysoka. Dzieci przyjęły błogosławieństwo i otrzymały słodki upominek. W naszej parafii czczona jest figura Matki Bożej Fatimskiej. O 18 nieszporami rozpoczęliśmy comiesięczne nabożeństwo fatimskie, które zwieńczało nawiedzenie w naszej wspólnocie. O 18.30 koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył ksiądz biskup Jan Zając. W czasie Eucharystii, dziękując za dar nawiedzenia, wielbiliśmy Boga za konsekrację naszej świątyni, której dokonał w czasie pielgrzymki do Polski święty Jan Paweł II 14 sierpnia 1991 roku.

Po mszy świętej ks. prałat Tadeusz Kasperek, proboszcz zawierzył naszą parafię opiece Michała Archanioła. Ksiądz biskup na zewnątrz naszego kościoła, poświecił figurę świętego Michała, która jako pamiątka peregrynacji zostanie umieszczona w naszym parafialnym ogrodzie „pod Golgotą”. Następnie przeszliśmy w procesji ulicami naszego miasta, prosząc świętego Michała, by w naszym papieskim mieście szatan nie tryumfował. Obok figury z Gargano, niesiona była figura Matki Bożej Fatimskiej oraz świętego Jana Pawła II. Idąc, odmawialiśmy różaniec i śpiewaliśmy wraz z orkiestrą z pieśni, modląc się za Wadowice. Przed bazyliką Ofiarowania NMP, na placu Jana Pawła II zakończyliśmy czas peregrynacji w naszej parafii.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za błogosławiony czas nawiedzenia w naszej wspólnocie. Prawdziwie był to czas mocy i łaski. Wierzymy, że wyda on błogosławione owoce w życiu naszej parafii. „Weź wierny lud w opiekę swą, oddal zakusy wroga, niech któż jak Bóg to hasło twe, wciąż zbliża nas do Boga.”

Ks. Artur Czepiel

Za: www.michalici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda