„Budzik Franciszkański” na ulicach Rzymu

Świadectwo Wcielenia Chrystusa na ulicach Rzymu, pomiędzy zabieganym tłumem często roztargnionym poprzez przedświąteczne światła i kolory.

Sobota, 13 grudnia 2014 roku. 29 braci z 12 różnych krajów, pochodzących ze wspólnoty Seraphicum, klasztoru 12 Apostołów i klasztoru św. Maksymiliana Kolbe, postanowiło razem z grupą osób świeckich wprowadzić w życie zaproszenie Ojca Świętego do „wyjścia i głoszenia”. Ludzi, którzy spacerowali tłumnie tego popołudnia po alei ‘del Corso’, przyciągnął najpierw dźwięk bożonarodzeniowych kolęd śpiewanych przez braci uzbrojonych tylko w udzielającą się wszystkim radość pastorałek i czapki św. Mikołaja (ale także w wielką wiarę w działanie Ducha Świętego). Potem jednak wszyscy otrzymali przekaz wiary o Wcieleniu Chrystusa, niewielką ulotkę z modlitwą oraz możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i chwili adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Marcelina. W kościele jak i poza nim wielu braci kapłanów słuchało spowiedzi zainteresowanych. Wiele osób skorzystało z tej okazji.

Pragnieniem braci było nie tylko wzbudzenie ciekawości wśród zatrzymujących się na chwilę obok nich osób, ale także zapalenie iskry duchowego zainteresowania, i być może dzięki Bożej łasce, początku procesu poszukiwania. Metoda jest bardzo prosta: od śpiewu kolęd przechodzi się do rozdawania małych prezentów, aby później oznajmić okazję otrzymania Prawdziwego Prezentu, Jezusa Chrystusa, zapraszając obecnych do przyłączenia się do wspólnej modlitwy zawierzenia życia Chrystusowi. Na koniec zaprasza się zainteresowanych do modlitwy osobistej ‘sam na sam’ z braćmi, którzy do tego się zaoferowali. Kto zdecydował się na wejście do kościoła, był przyjmowany u drzwi i zapraszany do spędzenia chwili czasu na adoracji przed Najświętszym Sakramentem, podczas gdy bracia wraz z osobami świeckimi towarzyszyli wszystkim śpiewem pieśni uwielbienia.

fr. Andrew Hochstedler

Więcej (zdjęcia) na: www.ofmconv.net