Home WiadomościZe Świata 10 rocznica święceń biskupich o. Krzysztofa Białasika SVD

10 rocznica święceń biskupich o. Krzysztofa Białasika SVD

Redakcja

werbisci.pl17 września 2015 w katedrze w Oruro odbędzie się uroczytość jubileuszu 10 rocznicy święceń biskupich o. Krzysztofa Białasika SVD.

O. Krzysztof Białasik został mianowany biskupem Diecezji Oruro przez papieża Benedykta XVI we wrześniu 2005 roku.

Bp Białasik urodził się 7 lipca 1958 w miejscowości Zbąszynek. W 1978 roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego w Chludowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1985 roku z rąk ks. kard. Henryka Gulbinowicza.

Po święceniach został wysłany do pracy misyjnej w Boliwii. W latach 1986-1998 był proboszczem w Laja w diecezji El Alto. Tam pełnił również funkcję dyrektora Instytutu Teologiczneg (ITEPA) dla ludu Aymara i był odpowiedzialny za szkolenie katechetów diecezjalnych w boliwijskim Altiplano.

Przez sześć lat był Przełożonym Regionalnym werbistów w Boliwii. W 1998 roku podją pracę w Konferencj Episkopatu Boliwii.

30 czerwca 2005 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Oruro w zachodniej Boliwii. Święcenia biskupie otrzymał 17 września tegoż roku z rąk nuncjusza apostolskiego w Boliwii, abpa Ivo Scapolo.

O życiu i posłudze bpa Krzysztofa Białasika SVD opowiada film dokumentalny Doroty Petrus i Bogdana Lęcznara zatytułowany „Na początku popełniłem wiele błędów”. Film można nabyć w Referacie Misyjnym w Pieniężnie. (zob. zwiastun filmu)

Fot. Krzysztof Walendowski SVD

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda