Home WiadomościZe Świata 115 lat katedry w Lomé

115 lat katedry w Lomé

Redakcja

21 września minęła 115. rocznica konsekracji katedry Najświętszego Serca Jezusa w Lomé, stolicy Togo. Świątynia wybudowana została przez werbistów i jest wymownym i pięknym znakiem obecności Zgromadzenia Słowa Bożego w Afryce.

Budowa katedry zajęła niecałe półtora roku. Jej konsekracja odbyła się 21 września 1902 roku, w 10. rocznicę poświęcenia pierwszej kaplicy w tym miejscu.

Pierwszą kaplicę werbiści postawili w tym miejscu krótko po swoim przybyciu do Togo. Poświęcona została 18 września 1892 roku. Była niewielkim budynkiem (9 x 5 m), który z powodu braku miejsca już po roku trzeba było rozbudować. W 1897 roku odbyła się kolejna rozbudowa kaplicy, która ostatecznie osiągnęła rozmiary 31 x 6 m. Jednak i ten budynek okazał się niewystarczający. Wtedy podjęto decyzję o budowie większego kościoła, który poźniej stał się katedrą.

Budowę kościoła nadzorował br. Johannes. Lokalna katolicka wspólnota pomagała jak mogła, tak fizycznie, jak i materialnie. Prace rozpoczęto 22 kwietnia 1901 roku, a już po półtora roku, 21 września 1902 roku, konsekrowano świątynię.

Wiele osób przybyło na uroczystości konsekracyjne kilka dni wcześniej. Z pielgrzymkami przybyli misjonarze z parafianami z innych stacji misyjnych.

W przeddzień uroczystości niezwykle uroczyście (przy wtórze fanfar i śpiewów) przywitano bpa Maximiliena Alberta SMA, Wikariusza Apostolskiego Gold Coast. Po raz pierwszy biskup katolicki przybył do Togo.

Następnego dnia od godz. 5.00 z kościelnej wieży orkiestra grała religijne hymny, zaś ceremonia konsekracji rozpoczęła się krótko po godz. 6.30. Po procesji z relikwiami, które przeniesiono ze starej kaplicy, odprawiono Mszę świętą, w której uczestniczyło wiele osób z Togo i Europy.

Konsekracja kościoła zbiegła się z 10. rocznicą pracy misyjnej werbistów w Togo. O owocach tej pracy świadczy statystyka, według której w 1902 roku pod opieką misjonarzy w Togo było 1854 ochrzczonych katolików, 897 katechumenów i 1728 dzieci w katolickich szkołach. Werbiści pracowali w 5 stacjach głównych (Lomé, Porto-Seguro, Anécho, Atakpamé and Agomé-Palimé) oraz kilku stacjach bocznych.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda