Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Wiązanka 2012: Poznać historię Księdza Bosko

Salezjanie – Wiązanka 2012: Poznać historię Księdza Bosko

Redakcja

Rok 2012 dla Rodziny Salezjańskiej jest rokiem poświęconym ponownemu odkryciu i poznaniu historii Księdza Bosko. Przełożony Generalny, co już jest tradycją, dokonał oficjalnej prezentacji Wiązanki w Domu Generalnym Córek Maryi Wspomożycielki. W tym spotkaniu, serdecznym i prostym, uczestniczyli także: Matka Yvonne Reungoat, Radczynie, ks. Alberto Lorenzelli, Inspektor Włoch Środkowych, inni salezjanie oraz członkowie Rodziny Salezjańskiej.

Wiązanka 2012, którą Przełożony Generalny przekazuje Rodzinie Salezjańskiej, stanowi kontynuację drogi, jaką wskazał Salezjanom w perspektywie przygotowania do Dwustulecia urodzin Księdza Bosko (1815-2015), które zostało oficjalnie zainaugurowane w dniu 16 sierpnia tego roku. 28 grup Rodziny Salezjańskiej jest wezwanych do pogłębionego poznania historii Księdza Bosko, aby odtworzyć dzisiaj jego obraz i utrwalić posłannictwo, jakie jej przekazał: wychowanie i ewangelizacja młodzieży.

Komentarz do Wiązanki – dostępny na stronie sdb.org – prowadzi czytelnika drogą wypełnioną elementami historiograficznymi i przesłankami duchowymi.

Ks. Chávez zaznacza, przed wejściem w temat, że poznanie Księdza Bosko, nawet gdy to opiera się na metodach badań historycznych, nie powinno pomijać jego całkowitego oddania się młodzieży, oraz obecności i działania Boga w jego życiu; są to dwa elementy, które charakteryzują, pod względem strukturalnym, DNA charyzmatu salezjańskiego.

Trzy motywy popychają nas do poprawnego i pogłębionego poznania historycznego Księdza Bosko:
• zniwelować dystans chronologiczny, geograficzny i kulturowy, jaki w sposób nieunikniony się wytwarza pomiędzy doświadczeniem życiowym, jakie było udziałem świętego z Piemontu na Valdocco, a jego różnymi dziełami, rozrzuconymi dzisiaj w 132 krajach świata;
• podtrzymywać w Rodzinie Salezjańskiej żywą pamięć o własnej historii, odpowiednio ją przedstawić i uczynić dostępną, utrwalając swoją kulturę odniesienia, by móc stawić czoła przeobrażeniom historycznym, społecznym i kulturowym;
• sprawić, by liczne grupy Rodziny Salezjańskiej wskazały w swoich dokumentach normatywnych Księdza Bosko jako swojego przewodnika i wzorzec.

Przełożony Generalny, dokonując analizy sytuacji historiografii salezjańskiej, wskazuje kryteria, jakimi należy się kierować przy opracowywaniu poprawnej historii Księdza Bosko, która ma pomóc zakonnikom i świeckim Rodziny Salezjańskiej w przyjęciu i wcieleniu dzisiaj zasad, które go inspirowały i którymi się kierował.

Wyłaniają się dwa szczególne zalecenia. Pierwsze wiąże się ze snem z 9. roku życia, który mieści pewne wskazania: pole działania (młodzież); cel jego działania apostolskiego (pomóc im wzrastać jako osoby poprzez wychowanie); metoda wychowawcza (System Prewencyjny); horyzont, po którym porusza się całe jego działanie (wspaniały plan Boga, który kocha młodzież).

Drugie zalecenie łączy się z “Le Memorie dell’Oratorio di San Francesco di Sales” (“Wspomnieniami Oratorium św. Franciszka Salezego”), które zawierają przede wszystkim drogę duchową i duszpasterską Księdza Bosko. Te, napisane przez Ks. Bosko dla swoich duchowych synów, aby ci mogli poznać początki powołania i dzieła salezjańskiego, mieszczą motywacje i wybory świętego z Turynu.

Temat Wiązanki – Znając i naśladując Księdza Bosko, czynimy młodzież misją naszego życia – będzie przedmiotem studium i pogłębienia w czasie Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej, które doczekały się już swojej XXX edycji, a odbywać się będą w dniach od 19 do 22 stycznia 2012 roku.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda