150 lat temu bł. Pius X powierzył redemptorystom Cudowną Ikonę

redemptor.plW Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie, gdzie znajduje się pochodzący z XV wieku oryginał znanej w całym świecie ikony Nieustającej Pomocy, 11 grudnia br. odbyły się uroczystości upamiętniające 150. rocznicę powierzenia tej ikony Zgromadzeniu Redemptorystów.

150 lat temu bł. Papież Pius IX podpisał list intencyjny, w którym polecił przekazać znajdującą się w klasztorze augustianów ikonę w ręce redemptorystów, którzy w połowie XIX w. osiedlili się w pobliżu Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, w niedalekim sąsiedztwie dawnego kościoła pw. św. Mateusza, w którym ikona wcześniej była czczona przez 300 lat. Na podstawie tego listu redemptoryści uzyskali prawo do przeniesienia cudownej ikony do swojego nowo wybudowanego kościoła pw. św. Alfonsa przy ulicy Merulana.

Grudniowa uroczystość była jednym z wydarzeń jubileuszowego roku 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ogłoszonego przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michaela Brehla, który trwa od 27 czerwca br. do 27 czerwca 2016 r. Redemptoryści przygotowywali się do tego wydarzenia przez specjalną nowennę, w której każdy dzień poświęcony był innemu aspektowi kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i przygotowywany był przez różne grupy językowe korzystające z gościnności Sanktuarium. Dwie środy zostały powierzone wspólnocie polskiej, która pod kierunkiem swojego duszpasterza animowała modlitwę w języku polskim i włoskim.

W piątek 11 grudnia w Sanktuarium była sprawowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na uroczystość przybyli także reprezentanci wspólnoty ojców augustianów irlandzkich, których zakon był stróżem ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez 300 lat, zanim zagościła w kościele redemptorystów. Podniosła uroczystość zgromadziła też wielu wiernych, kapłanów i sióstr zakonnych różnych narodowości, którzy są czcicielami tej znanej na całym świecie ikony.

W wygłoszonej homilii ks. kardynał Stanisław Ryłko, nawiązując do historii ikony i przypominając jej teologiczną wymowę, zwrócił uwagę na niezwykłą zbieżność kultu maryjnego z zainaugurowanym przez Ojca Świętego Franciszka Jubileuszem Miłosierdzia. Papież Franciszek wskazał na Maryję jako na przewodniczkę i mistrzynię w tym wyjątkowym czasie. „Nie można zrozumieć chrześcijanina, który nie byłby miłosierny, tak jak nie można zrozumieć Boga bez Jego przymiotu miłosierdzia. Maryja jest zatem Matką Miłosierdzia, wielkim świadkiem nieskończonego miłosierdzia Boga, które objawiło się na Krzyżu Jezusa Chrystusa! Tutaj otwiera się przed nami wszystkimi, czcicielami Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nowa i fascynująca perspektywa Świętego Roku Miłosierdzia”.

Pod koniec Mszy św. ks. kardynał nawiązał do swojego osobistego doświadczenia sprzed 60 lat, gdy jako młody ministrant słuchał misji głoszonych przez redemptorystów w jego rodzinnej parafii i uczestniczył w zakładaniu nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która cieszyła się przez lata wielkim uznaniem u wiernych, którzy chętnie w niej uczestniczyli.

Jubileusz 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie zbiega się z obchodami Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Duszpasterze Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy przygotowali specjalny program obchodów jubileuszu, w wielu momentach nawiązujący do wydarzeń ogólnokościelnych. Wierni przybywający do Rzymu w Roku Miłosierdzia będą mogli włączyć się także w świętowanie jubileuszu Nieustającej Pomocy. Na frontonie kościoła i klasztoru redemptorystów umieszczone zostały duże banery zapraszające do odwiedzenia tego miejsca, które jest wyraźnie widoczne już z Bazyliki Matki Bożej Większej. Po przejściu drzwi świętych bazyliki i pokonaniu kilkudziesięciu metrów pielgrzymi znajdą się przed obliczem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. i pomodlić się przed Jej cudownym wizerunkiem.

o. Piotr Andrukiewicz CSsR, Rzym

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl