Home WiadomościZe Świata Angola: Urna Ks. Bosko w Luena

Angola: Urna Ks. Bosko w Luena

Redakcja

Ks. Bosko przybył także na wschodni obszar Angoli, do miasta Luena. Jego urna przebywała w nim wprawdzie tylko jeden dzień, ale był on bardzo wytężony. Jej pobyt, dobrze przygotowany od dłuższego czasu, wyrył głęboki ślad na tkance społecznej i religijnej tego miasta; pozostawił znak nadziei w perspektywie salezjańskiej przyszłości Luena, dla dobra młodzieży stanu Moxico.

Urna z relikwią Ks. Bosko, która dotarła z Benguela, przybyła z lotniska w Luena w dniu 8 sierpnia, rano. Powitał ją spory i ożywiony tłum. Zastępca gubernatora stanu Moxico, pani Adriana Sofia Cacuassa Bento, jako pierwsza skierowała słowa powitania, stwierdzając, że “ten gest jest wyrazem uznania dla pracy, jaką zrealizował Ks. Bosko w Angoli”.

Urna została następnie przeniesiona, w procesji ulicami miasta Luena, trwającej przeszło, pośród licznych osób, spoglądających z ciekawością i podziwem. W czasie tej drogi miały miejsce trzy stacje z krótkimi nabożeństwami, przy których się zatrzymano: Ośrodek Maryi Wspomożycielki, Katedra i Szkoła Ks. Bosko.

Po południu miały miejsce kolejne dwa ważne momenty: oddanie czci relikwii przez wiernych w kościele świętych Piotra i Pawła, a także Eucharystia, która została odprawiona przed Ośrodkiem Młodzieżowym Ks. Bosko, której przewodniczył biskup diecezji, bp Tirso Blanco, salezjanin. Następnie, różne grupy młodzieży i dorosłych, trwały, na przemian, na czuwaniu modlitewnym, medytując i śpiewając przez całą noc. Kolejnego dnia, we wczesnych godzinach porannych, przełożony salezjanów Wizytatorii “Mamá Muxima”, ks. Filiberto Rodrigues Martin, przewodniczył Mszy św. O godz. 6.30 samolot z urną Ks. Bosko udał się w kierunku Calulo.

W wywiadzie dla Agencji “Angop”, biskup Luena, bp Blanco, stwierdził, że przybycie urny do Moxico, było historycznym i nadzwyczajnym przeżyciem nie tylko dla katolików; było to wydarzenie, który pomogło utrwalić Ewangelię Jezusa Chrysta w regionie.

W Luena, w latach sześćdziesiątych, został zainicjowany wielki ruch przeciwko kolonizatorom, a dziesięć lat temu został zawarty pokój, po 27 latach wojny. Salezjanie są obecni w mieście od 1981 r. Od 2002 r. znajduje się tu także wspólnota Córek Maryi Wspomożycielki. Obie wspólnoty zakonne prowadzą działalność duszpasterską, ewangelizacyjną i edukacyjno-społeczną: parafia świętych Piotra i Pawła (z terenem misyjnym obejmującym 80 000 km kwadratowych), szkoła imienia Ks. Bosko (4000 uczniów, uczących się w trzech turach), Ośrodek Wychowawczy Maryi Wspomożycielki (1500 uczniów), Ośrodek Zawodowy Ks. Bosko i Ośrodek Zdrowia imienia Artemide Zattiego.

ANS – Luena

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda