Home WiadomościZe Świata 25 lat eremu franciszkańskiego w Getsemani

25 lat eremu franciszkańskiego w Getsemani

Redakcja

W sobotę 7 lipca wspólnota braci mniejszych w Ziemi Świętej obchodzić będzie 25-lecie eremu franciszkańskiego w Dolinie Jozafata. Erem powstał z myślą o braciach, którzy na jakiś czas zdecydują się na przebywanie w miejscu odosobnienia, by, jak nakazuje Reguła św. Franciszka dla pustelni, wieść “życie Marty i Marii”.

Zgodnie z tradycją naszego Zakonu erem miał być miejscem czasowego schronienia dla tych braci, którzy, po okresie pracy wśród trędowatych lub przy innych zajęciach, tęsknili za ciszą i kontemplacją, chcieli odrodzić się w Duchu. Erem “Getsemani” zlokalizowany jest tuż przy Bazylice Agonii Chrystusa, skąd rozpościera się wspaniały widok na Wzgórze Świątynne i górną część Doliny Cedronu, nazywaną w Biblii Doliną Jozafata. Przez kilkanaście lat z inicjatywy o. Giorgio Colombiniego OFM powstawały maleńkie cele-eremy. Pierwsza cela została poświęcona przez kustosza Ziemi Świętej Carlo Cechitelliego w święto Najświętszej Krwi Chrystusa 5 lipca 1978. Kolejnymi eremami były: bł. Fryderyk, św. Franciszek, św. Klara, Maryja Wniebowzięta, Eliasz, Matka Boża z Vetrany, Nazaret, św. Józef, św. Magdalena, św. Jan Chrzciciel. Do eremu oprócz braci, których pobyt opłacany jest przez wspólnotę kustodialną (zakonnicy w czasie przebywania w eremie mają się tylko modlić i wykonywać prace na terenie pustelni), przybywają chętni z całego świata. Szczególną duchowością tego eremu jest trwanie z Chrystusem na modlitwie w Ogrójcu. Strona internetowa eremu — link.

Źródło: www.custodia.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda