Home Wiadomości 25 lat parafii redemptorystów w Kazachstanie

25 lat parafii redemptorystów w Kazachstanie

Redakcja

Ludzie w Kazachstanie odbierają nas z bardzo wielką życzliwością. Wiedzą, że Kościół katolicki nikomu nie przynosi żadnej szkody a wręcz przeciwnie – pomaga – powiedział w rozmowie z Karoliną Gierat z Redakcji Portalowej Radia Maryja o. Tomasz Jakubczak CSsR.

Uroczystości jubileuszu 25-lecia parafii Trójcy Świętej w Pietropawłowsku i 25 lat posługi redemptorystów w Kazachstanie odbyły się w trakcie spotkania księży całej diecezji i archidiecezji Największej Mari Panny w Astanie. Księża przyjechali w poniedziałek, 10 września. Spotkanie zakończyło w piątek, 14 września 2018 r.

– Był szereg różnych spotkań, konferencji. Konferencje duchowe prowadził dla nas o. Paweł Mazanka, redemptorysta z Warszawy, który opowiadał i przywiózł ze sobą kopie Całunu Turyńskiego. Później były takie spotkania w grupach, gdzie mogliśmy się dzielić doświadczeniem swojej pracy w Kościele w Kazachstanie. Była strona kulturalna i władze miasta, władze Pietropawłowska, władze wojewódzkie, przygotowały koncert z okazji jubileuszu naszej parafii, występowały różne chóry, artyści grali na narodowych instrumentach – powiedział o. Tomasz Jakubczak CSsR.

– 13 września była uroczysta Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Pietropawłowsku, w której uczestniczyło ponad 40 kapłanów, nasz arcybiskup Tomasz Peta, ks. bp Athanasius Schneider. Także przyjechali goście z zagranicy wikariusz naszego ojca prowincjała, o. Dariusz Paszyński CSsR, przedstawiciel Regi św. Gerarda. Był także o. Zbigniew Kotliński CSsR – pierwszy proboszcz naszej parafii Pietropawłowskiej. Jubileusz zakończył się koncertem w sanktuarium. Koncert to był prezent od biskupa prawosławnego, od biskupa Władimira, który zorganizował ten koncert dla parafian. Później była wspólna kolacja ze wszystkimi parafianami. Dzisiaj zakończyło się spotkanie księży archidiecezji, a przedłużeniem naszego świętowania będzie rozpoczynające się w poniedziałek spotkanie wszystkich sióstr zakonnych naszej archidiecezji przez cały najbliższy tydzień – dodał duchowny.

O. Tomasz Jakubczak CSsR zwrócił uwagę, że jubileusz 25-lecia parafii Trójcy Świętej i 25 lat posługi redemptorystów w Kazachstanie to dwie bardzo ważne rocznice.

– Jednocześnie świętujemy jubileusz i parafii, i posługi redemptorystów w Pietropawłowsku, ponieważ pierwszym księdzem po rozpadzie Związku Sowieckiego, był o. Zbigniew Kotliński, redemptorysta, który tutaj przyjechał wiosną 1993 r. Ks. abp Jan Paweł Lenga, ówczesny biskup na całą Środkową Azję, jedyny biskup, polecił właśnie redemptorystom, żeby w Pietropawłowsku stworzyć parafię Trójcy Świętej. I ojciec Zbigniew przyjechał tutaj i zaczął na nowo zbierać tych ludzi, którzy byli rozsiani, ponieważ tutaj nie było księdza. (…) Myślę, że to jest ważne. 25 lat to jest taki okres czasu, kiedy można wyciągnąć jakieś wnioski, można podsumować ten czas, co udało się zrobić. I przede wszystkim trzeba podziękować Panu Bogu za to, że my dzisiaj możemy dalej w Kazachstanie – gdzie ponad 70 proc. mieszkańców to są muzułmanie – pracować, możemy głosić Słowo Boże, możemy spotykać się z ludźmi, oficjalnie chodzić w stroju duchownym – podkreślił.

Rozmówca portalu Radia Maryja wskazał, że to jest bardzo ważny jubileusz i podczas uroczystości uczestnicy dziękowali Panu Bogu za tę swobodę religijną, że różne religie żyją w zgodzie miedzy sobą.

– We wszystkich telewizjach w naszym województwie i w ogólnokrajowej były transmisje z tych koncertów, różne artykuły w gazetach. (…) Ludzie odbierają nas z bardzo wielką życzliwością. Wiedzą, że Kościół katolicki nikomu nie przynosi żadnej szkody a wręcz przeciwnie – pomaga. Działamy też nie tylko poprzez głoszenie Słowa, ale też przez pomoc charytatywną. Jest Caritas, jest świetlica dla dzieci, dlatego ludzie z wielką życzliwością odnoszą się do nas, do Kościoła katolickiego w Kazachstanie – podsumował o. Tomasz Jakubczak.

Karolina Gierat/RIRM; fot. o. Tomasz Jakubczak CSsR, Kazachstan

Za: redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda