Home WiadomościZe Świata 27. Kapituła Generalna: Salezjański świat minionego sześciolecia

27. Kapituła Generalna: Salezjański świat minionego sześciolecia

Redakcja

We wtorek od samego rana radcy przedstawiali sprawozdania z pracy poszczególnych sektorów oraz regionów. Wystąpienia miały różną formę.

Wystąpienia rozpoczął ks. Francesco Cereda, radca do spraw formacji. Przedstawił to, co udało się zrealizować, jak i to, co jest jeszcze do poprawienia. Nadal niepokojącym faktem są liczne odejścia ze Zgromadzenia w czasie formacji początkowej. Wśród celów, które powinno postawić sobie Zgromadzenie w przyszłości wymienił między innymi: wzmocnienie salezjańskiej tożsamości powołaniowej w kontekście współczesnej kultury; przywrócenie właściwego miejsca sprawozdaniu oraz towarzyszeniu duchowemu; uczynienie ze wspólnot miejsc formacji.

Ks. Fabio Attard, radca ds. duszpasterstwa młodzieży, przedstawił metodologię oraz zakres refleksji, jaką przeprowadziło dykasterium w minionym sześcioleciu. Punktem wyjścia była pogłębienie relacji miedzy ewangelizacją i wychowaniem, aby w tym świetle zaktualizować system prewencyjny i dostosować go do współczesnych kontekstów kulturowych. Istotnym kierunkiem współczesnego patrzenia na duszpasterstwo młodzieży jest odchodzenie od tzw. sektoralizmu, które polegało na tym, że niejako każde dykasterium prowadziło swoje duszpasterstwo młodzieży. Innym tematem refleksją, której poświęcono czas, była tożsamość szkoły salezjańskiej. Jednym z owoców wspólnych prac jest strona internetowa http://www.salesians-europe.org.

Podczas prezentacji prac Dykasterium Komunikacji Społecznej ks. Filiberto Gonzalez złożył szczególne podziękowania inspektorii krakowskiej za współpracę w redagowaniu polskiej wersji periodyku Salezjanie. Wszystkich zaskoczyła imponująca liczba kopii Bollettino Salesiano w wersji włoskiej – 327000 miesięcznie.

Kolejny polski akcent pojawił się podczas wystąpienia ks. Vaclava Klementa, radcy ds. misji. Kiedy wspominał salezjanów, którzy oddali swoje życie na misjach w latach 2008-2014, na dużym ekranie pojawiła się okładka „Misji salezjańskich” z portretem ks. Marka Rybińskiego, którego radca wymienił z imienia. W minionym sześcioleciu na misje wyjechało 206 salezjanów. Wśród nowych krajów są: Bangladesz, Nowa Zelandia i Laos.

Ten dzień – z racji wspominania pierwszych salezjańskich misjonarzy męczenników Alojzego Versiglia i Kaliksta Caravario – upłynął w klimacie szczególnej pamięci o Kościele w Chinach. Modlitwę na rozpoczęcie obrad poprowadził współbrat z Hong Kongu; on też skierował do wszystkich „słówko” na dobranoc.

W południe po raz pierwszy Eucharystia była sprawowana w grupach językowych. Mszy św. w języku polskim przewodniczył ks. Marek Chrzan, radca regionu Europa Północ, w koncelebrowali kapitulni mówiący po polsku oraz polscy salezjanie na co dzień mieszkający w domu generalnym.

wk

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda