Home WiadomościZe Świata 30 lat posługi misyjnej Klaretynów na Wybrzeżu Kości Słoniowej

30 lat posługi misyjnej Klaretynów na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Redakcja

Polska Prowincja Misjonarzy Klaretynów dziękuje Bogu za 30 lat pracy misyjnej w Afryce. Pierwsza grupa pięciu polskich Klaretynów dotarła na Wybrzeże Kości Słoniowej 16 lipca 1990 r. do diecezji Grand Bassam rozpoczynając posługę w parafii św. Jana Vianeya w Abidżanie–Vridi Cite oraz do diecezji Daloa w parafii św. Bp. Augustyna w Bouaflé. W ciągu 30 lat na misjach afrykańskich pracowało 12 polskich Klaretynów, w tym 3 braci zakonnych. Obecnie w Afryce pracuje jeszcze 2 ojców i jeden brat zakony (jeden ojciec na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz ojciec i brat w Burkina Faso). Po 30 latach dziękujemy Bogu nie tylko za wielkie dzieło misyjne, 4 pobudowane kościoły, domy zakonne, salki katechetyczne, prace socjalne na rzecz ubogich, ale przede wszystkim za głoszenie Bożego Słowa, za tysiące katechez, za ochrzczonych, wybierzmowanych, za bardzo liczne żywe grupy parafialne, jednym słowem za żywy Kościół, który w minionym okresie zrodził także własne powołania afrykańskie: 19 ojców, 20 studentów, 2 nowicjuszy i 2 prepostulantów. Oni są nie tylko przedłużeniem naszej posługi, ale nadzieją na przyszłość klaretyńskiej posługi Słowa w tych krajach.

Dziękujemy wszystkim misjonarzom posługującym w ciągu ostatnich 30 lat na ziemi afrykańskiej. Życzymy dalszej owocnej pracy misjonarzom na Wybrzeżu Kości Słoniowej i Burkina Faso. Na ten trudny czas posługi podczas pandemii koronawirusa-19, życzymy wszystkim naszym współbraciom rozsianym na całym świecie opieki Matki Bożej i wstawiennictwa świętego Antoniego Marii Klareta. Niech MIŁOŚĆ CHRYSTUSOWA PRZYNAGLA NAS!

Na zdjęciu (od lewej) pierwsi misjonarze rozpoczynający pracę w Afryce: o. Andrzej Kobyliński, o. Zbigniew Zmorzyński, br. Wacław Frankowski, o. Roman Woźnica, o. Eugeniusz Spyrka. Biskup ordynariusz  diecezji Grand Bassam Joseph Akichi.

o. Roman Woźnica  cmf

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda