Home WiadomościZe Świata 350. rocznica urodzin Ludwika Marii Grignion de Montfort

350. rocznica urodzin Ludwika Marii Grignion de Montfort

Redakcja

Przed 350 laty, 31 stycznia 1673, urodził się Ludwik Maria Grignion de Montfort(1673-1716). Francuski ksiądz, dominikański tercjarz, misjonarz ludowy. Głoszone przez niego „całkowite oddanie Jezusowi przez Maryję” stało się punktem oparcia w wierze dla całych pokoleń katolików. Jego spuścizna teologiczna przyczyniła się w znacznej mierze do powstania licznych dzieł apostolskich, jak np. „Legion Maryi”. Kanonizował go w 1947 roku papież Pius XII.

W wieku 19 lat Ludwik Grignion wstąpił w Paryżu do zgromadzenia św. Sulpicjusza, gdzie kończy seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1700. W centrum swej duchowości osobistej i apostolskiej postawił kult Najświętszej Maryi Panny i wierność przyrzeczeniom chrztu świętego. Aby dać temu wyraz, przybrał jako drugie imię Maria, a do swego nazwiska dodał Montfort, od nazwy parafii, w której był ochrzczony.

Po święceniach kapłańskich w Paryżu Ludwik Maria Grignion de Montfort był początkowo kapelanem szpitalnym w Poitiers, gdzie założył wspólnotę poświęconą opiece pielęgniarskiej i nauczaniu w szkołach dla dzieci z ubogich rodzin. Później działał jako misjonarz w wioskach i miastach północno-zachodniej Francji, od 1706 roku z nadanym przez papieża tytułem „misjonarza apostolskiego” zwracając w sposób szczególny uwagę na kult Eucharystii oraz modlitwę różańcową.

W 1713 roku, pod koniec życia, napisał Regułę księży misjonarzy z Towarzystwa Maryi (połączonego z czasem ze Zgromadzeniem Ducha Świętego) dla, jak sam to określał: „ubożuchnego Towarzystwa dobrych kapłanów, którzy pod sztandarem Najświętszej Maryi Panny ruszyliby, aby nauczać katechizmu ubogich po wsiach i zachęcać grzeszników do nabożeństwa do Maryi”. Rozpoczął także organizowanie kongregacji żeńskiej – cór mądrości, których współzałożycielką i pierwszą przełożoną generalną była błogosławiona Marie-Louis Trichet. Zmarł 28 kwietnia 1716 roku w St.-Laurent-sur-Sevre.

Dopiero po śmierci Montforta kapłani i świeccy z jego otoczenia założyli „Montfortiańskie Towarzystwo Maryjne” , które działa do dziś głównie w służbie zdrowia i w dzielnicach nędzy w krajach Ameryki Południowej, Afryki oraz w Indiach.

Ludwik Grignion de Montfort był szczególnie przywiązany do pobożności maryjnej, której wyrazem są jego dzieła: „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” i „Tajemnica Maryi”, w których rozwinął doktrynę „niewolnictwa maryjnego” jako nabożeństwa polegającego na najdoskonalszym oddaniu się przez Maryję Panu Jezusowi. „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” dał podstawy teologiczne dla „niewolnictwa maryjnego” i przyczynił się do rozpropagowania tej szczególnej praktyki.

To całkowite oddanie stało się centralnym elementem duchowości dla wielu wybitnych postaci Kościoła, wspólnot zakonnych i ruchów świeckich. Słowa „Totus Tuus” („Cały Twój”) z „Traktatu” św. Ludwika przyjął jako swą dewizę biskupią i później papieską św. Jan Paweł II, do Montforta nawiązał też w swojej encyklice „Redemptoris Mater”. Jego duchowość inspirowała też Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997) i jej „misjonarki miłości” , czy liczne ruchy maryjne. Również wielu biskupów w oficjalnym akcie zawierza swoje diecezje Jezusowi przez Maryję.

Znanym „niewolnikiem Maryi” i propagatorem tej idei jako „niewoli miłości Maryi” był Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, a także św. Maksymilian Maria Kolbe i założone przez niego międzynarodowe Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae).

Za jego duchowych spadkobierców uważają się Zgromadzenie Misjonarzy Towarzystwa Maryi (montfortanie) oraz Bracia Świętego Gabriela.

ts (KAI) / Warszawa

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda