Home WiadomościZe Świata 40 lat pracy polskich redemptorystów w Boliwii

40 lat pracy polskich redemptorystów w Boliwii

Redakcja

W dniach 6-10 maja w Tupizie w Boliwii odbyło się zebranie członków całej Prowincji Boliwijskiej redemptorystów. Centralnym punktem spotkania było podziękowanie Bogu za 40 lat obecności i pracy misyjnej w tym kraju redemptorystów z Polski.  W jubileuszowych obchodach uczestniczyli o. Zbigniew Kotliński CSsR i o. Stefan Karpeta CSsR, którzy należeli do grona trzech redemptorystów przybyłych w 1979 r. do Boliwii.

Spotkanie rozpoczęło się rekolekcjami, które prowadził ks. bp Stanisław Dowlaszewicz OFMConv, biskup pomocniczy Archidiecezji Santa Cruz. Rekolekcje poświęcone były duszpasterstwu młodzieży i powołań w świetle ostatniego synodu biskupów.

Podczas Mszy sw. dziękczynnej delegaci z Prowincji Warszawskiej na ręce prowincjała o. Borisa C. Arteagi CSsR przekazali współbraciom w Boliwii kielich mszalny, jako znak jedności przed Bogiem i współpracy obu prowincji. Otrzymali w zamian obraz przedstawiający scenę z ewangelizacji Boliwii.

Dla przybyłych z Polski gości wzruszające było spotkanie z mieszkańcami Tupizy, pierwszej placówki polskich redemptorystów na boliwijskiej ziemi. Mieszkańcy tego miasteczka z radością i rozrzewnieniem wspominali pierwsze lata pobytu “polaquitos”.

Praca misyjna polskich redemptorystów w Tupizie rozpoczęła się przed 40 laty. Przyjechali oni do Boliwii na początku 1979 r., aby pomóc redemptorystom z Alzacji, którzy wtedy w większości byli już w podeszłym wieku. Dotychczasowe wsparcie ze strony redemptorystów francuskich nie mogło być kontynuowane. Brakowało także powołań rodzimych z Boliwii.

Obecność redemptorystów w Boliwii datuje się od r. 1910 r. Przybyli wówczas z Alzacji we Francji i swoją wytrwałą pracą zapisali piękne karty w historii Kościoła i społeczeństwa w Boliwii. Włączenie się w dzieło ewangelizacji przez redemptorystów z Polski przyczyniło się do rozwoju zgromadzenia redemptorystów w tym kraju. Znakiem Bożego błogosławieństwa były nowe powołania, co pozwoliło w późniejszym czasie na utworzenie samodzielnej prowincji zakonnej w Boliwii.

Obecnie Prowincja Boliwijska składa się ze współbraci 4 narodowości. Tworzą ją Boliwijczycy (najliczniejsza grupa), Szwajcarzy, Francuz (95-latek) i Polacy (aktualnie 7 współbraci). Nadzieją na dalszy rozwój prowincji są nowe powołania do zgromadzenia. Na etapie formacji początkowej jest prawie 20 młodzieńców. Jeden z nich podczas uroczystości jubileuszowych w Tupizie otrzymał święcenia diakonatu. Dlatego też wraz ze współbraćmi z Boliwii z radością i nadzieja spoglądamy w przyszłość.

o. Stefan Karpeta CSsR, Tupiza

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda