Home WiadomościZe Świata 50-lecie sióstr honoratek na Ukrainie

50-lecie sióstr honoratek na Ukrainie

Redakcja

Jubileuszową Mszą św. w katedrze lwowskiej pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego rozpoczęto w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, obchody 50-lecia obecności Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi na Ukrainie. W koncelebrze był też biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. W uroczystości uczestniczyły zakonnice z Ukrainy, Polski, Łotwy i Niemiec oraz księża i wierni z parafii, w których służą honoratki.

„To właśnie tutaj, w tej katedrze przed 50 laty o. Rafał Kiernicki, długoletni proboszcz tej świątyni przygotował pięć kobiet do podjęcia życia zakonnego, którzy przyjęły śluby zakonne – wspomniał w homilii abp Mokrzycki. – I tak powstała ukryta przez światem, ale działająca przed Bogiem wspólnota. Działo się w trudnym czasie, gdy reżim komunistyczny niszczył wszystko co Boskie, kiedy trzeba było wiele odwagi, aby wytrwać w wierze. W takich właśnie okolicznościach Pan Bóg posłał siostry honoratki. Dziękujemy za odwagę tych pierwszych sióstr, które stały się ewangelicznym zaczynem”.

Metropolita lwowski dodał, że ta pierwsza wspólnota rozeszła się po archidiecezji lwowskiej, powstały klasztory we Lwowie, Hałuszczyńcach, Mościskach i w Jabłonicy. Sporo jest ich również w innych diecezjach. „Dziękujemy dzisiaj Bogu za tę wspaniałą honoracką drogę, której początkiem jest ta katedra i miasto Lwów, a która biegnie przez całą Ukrainę” – powiedział abp Mokrzycki.

W darze dla lwowskiej katedry honoratki złożyły relikwię i obraz bł. Honorata Koźmińskiego, założyciela Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi oraz figurę św. Michała Archanioła, patrona ich wikariatu na Ukrainie.

Przełożona generalna zgromadzenia matka M. Judyta Kowalska przypomniała, że 4 października minie 131 rocznica powołania Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi do posługi w Kościele. „Dziękuję wam za każdy gest, za to wszystko co widoczne dla oczu, ale przede wszystkim dziękuję wam za to co widział tylko Pan Bóg, i niech On przez to będzie uwielbiony” – dodała.

„To była uroczystość na szczeblu diecezjalnym, ponieważ tutaj zaczęliśmy naszą działalność i stąd zaczynamy, ale pragniemy od dziś rozpocząć rok jubileuszowy – powiedziała KAI s. Maria Renata Nuckowska, przełożona wikariatu. – Dzisiejszy dzień był dniem dziękczynienia Panu Bogu za naszą obecność na tej ziemi, za możliwość służeniu w ukryciu Panu Bogu, niesienia wiary tam, gdzie nas Pan Bóg posyła jako ukryte apostołki. Kontynuacja tej uroczystości odbędzie się we wszystkich diecezjach, gdzie pracują nasze siostry. Następna uroczystość odbędzie się 10 listopada w Kijowie, w konkatedrze św. Aleksandra. Następnie planujemy obchody w innych diecezjach. Zakończenie odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej w Berdyczowie we wrześniu 2020 roku”.

S. Nuckowska powiedziała, że w wikariacie ukraińskim, w którego skład wchodzi też Naddniestrze i Rosja, jest 80 sióstr. Powołania są z Ukrainy i z Naddniestrza. „Na tych terenach pracują siostry tylko z tych ziem – zaznaczyła. – Obecnie siostry nasze pracują w szpitalach, w szkołach, przy parafiach, tam gdzie jest potrzeba, gdzie jest dzisiejszy człowiek, i niesiemy wiarę, ewangelizujemy środowisko ludzi pracy. W Naddniestrzu siostry pracują w przedszkolu. W parafiach prowadzą katechezę. Prowadzą też kursy szycia. Jedna siostra pracuje w państwowej instytucji”.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda