Home WiadomościZe Świata 500-lecie urodzin św. Teresy od Jezusa

500-lecie urodzin św. Teresy od Jezusa

Redakcja

Zbliża się jubileusz 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa . Na całym świecie poszczególne państwa włączają się w te uroczystości. Jak podkreśla dyrektor hiszpańskiego Uniwersytetu Mistyki o. Francisco Javier Sancho, “wszędzie obserwuje się wielkie zainteresowanie osobą i duchowością mistyczki z Avili”.

Francisco Javier Sancho OCD jest dyrektorem CITeS – międzynarodowego ośrodka studiów duchowości karmelitańskiej w Avili, zwanego potocznie Uniwersytetem Mistyki. Powrócił właśnie z Brazylii, gdzie wziął udział w Kongresie Terezjańskim.

“Ze świętą Teresą spójrzmy na Chrystusa w naszym życiu” (Londrina, Paraná). Wzięło w nim udział ponad 200 osób z całej Ameryki Łacińskiej.

O. Francisco Javier Sancho, który przedstawił najważniejsze elementy duchowości św. Teresy, podkreśla wielkie zainteresowanie hiszpańską mistyczką. Nie ukrywa też dumy z faktu, że większość prelegentów ukończyła studia w awileńskim ośrodku. Od blisko 30 lat formuje on specjalistów z duchowości karmelitańskiej i szeroko pojętej mistyki. W kursach biorą udział przedstawiciele także innych religii.

Brazylijski kongres jest kolejną inicjatywą z okazji rocznicy 500-lecia urodzin św. Teresy. Od ubiegłego roku kongresy terezjańskie odbyły się już nie tylko w Hiszpanii, ale na całym świecie, m.in. w Japonii, Hongkongu, Indiach i Meksyku, a już wkrótce także w Afryce francuskojęzycznej (Togo – Wybrzeże Kości Słoniowej – Burkina Faso). Z kolei 1 września w Avili rozpocznie się V Międzynarodowy Kongres Terezjański, który w tym roku poświęcony jest listom i mniejszym pismom św. Teresy od Jezusa.

RV/Marek Raczkiewicz CSsR

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda