Home WiadomościZe Świata 69. Kapituła Generalna Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego

69. Kapituła Generalna Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego

Redakcja

78 braci Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego zebrało się w Rzymie, w dn. 14 stycznia – 5 lutego 2019 r., na 69. Kapitule Generalnej. Pierwszy dzień został poświęcony na modlitwę, refleksję i rozeznanie “aby, zrozumieć to, o co prosi nas Duch Święty”.

Kapituła Generalna odbywa się co 6 lat, zbierają się na niej przedstawiciele wszystkich prowincji Zakonu Szpitalnego, obecnego w 54 krajach, mającego w swoich szeregach około 1000 braci i 60 000 współpracowników, niosących pomocy ponad milionowi osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Kapituła, w ciągu najbliższych tygodni, przeanalizuje to, co zostało zrealizowane w ciągu kończącego się właśnie sześciolecia i zastanowi się nad planem działania dla nowego Przełożonego Generalnego i jego Rady, która wkrótce zostanie wybrana.

Aby podkreślić znaczenie Kapituły Generalnej, jako wydarzenia prawdziwie duchowego, delegaci rozpoczęli od dnia skupienia, przed oficjalnym otwarciem prac, które rozpoczną się jutro, tzn. 15 stycznia. “Chcemy, aby ta Kapituła była prawdziwym czasem rozeznania duchowego” – powiedział brat Jesús Etayo, Przełożony Generalny.

Na rozpoczęcie dnia, który animowany był przez jezuitę o. Johna Dardis, brat Jesús podkreślił, że „podczas tej Kapituły Generalnej chcemy dać miejsce Duchowi Świętemu, który jest wielkim protagonistą tego wydarzenia. Nie powinien to być żaden kongres, spotkanie biznesmenów lub grupy, która zbiera się, aby opracować program strategiczny. Celem tej Kapituły jest wsłuchanie się w głos Ducha Świętego. Musimy mieć zdolność i siłę, aby wsłuchać się w Niego, by rozeznać to, o co nas prosi“.

Bracia Szpitalni, którzy przybyli do Rzymu z różnych zakątków świata, będą spotykać się na sesjach plenarnych, jak również w grupach językowych, aby pracować nad „kształtowaniem przyszłości Szpitalnictwa” Zakonu Szpitalnego, zgodnie z tematem przewodnim tej Kapituły Generalnej.

Za: www.capitologeneralefbf2019.org

Z Polskiej Prowincji udział w tym ważnym dla życia Zakonu wydarzeniu biorą: Prowincjał br. Łukasz Dmowski oraz wybrani delegaci Prowincji Polskiej: br. Eligiusz Mucha – posługujący na co dzień w Watykanie, o. Hubert Matusiewicz – przeor konwentu w Konarach oraz br. Franciszek Salezy Chmiel – przeor konwentu w Nazarecie. Część Kapituły odbędzie się z udziałem delegowanych współpracowników Zakonu. Przedstawicielem Prowincji Polskiej będzie pan Tomasz Półchłopek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Iwoniczu.

Brat Jesus Etayo – przełożony generalny Zakonu w swoim piśmie skierowanym do wszystkich Braci w Zakonie przed Kapitułą napisał m. in, że Kapituła „…to wydarzenie duchowe o najwyższym znaczeniu dla naszego Zakonu. Biorąc pod uwagę sytuację, w której żyjemy musimy dokonać skoku jakościowego, musimy pomóc całemu Zakonowi i całej Rodzinie Szpitalnej św. Jana Bożego podjąć, z większą odwagą i determinacją, drogę w kierunku przyszłości, udzielając odpowiedzi, o które prosi nas Pan, Kościół i społeczeństwo. Na Kapitule zostaną podjęte ważne decyzje i określone wytyczne, według których prowadzony będzie Zakon w nadchodzących latach, wypracowana nowa wizja , która w wierności szpitalnictwu św. Jana Bożego , odpowie na wiele wyzwań, jakie stawia przed nami obecna chwila.”

Życzymy obradującym owocnych dyskusji oraz wyborów i decyzji inspirowanych Duchem Świętym.

Za: bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda